153 osoby online (99 desktop_mac) (54 stay_primary_portrait)

Konsola sposobem na rehabilitację?

26.04.2012

Konsola sposobem na rehabilitację?

Konsole do gier, na których można bawić się w sport wzbudzają mieszane uczucia i często oskarżane są o powodowanie kontuzji u osób, które wstając wprost z kanapy podejmują się intensywnych ćwiczeń. Okazuje się jednak, że tego typu gry mogą pomóc pacjentom szpitali.

W Szkocji od 2008 roku wykorzystuje się gry na konsolę Nintendo do rehabilitacji chorych i osób starszych. Terapeuci twierdzą, że interaktywne gry pomagają pacjentom w powrocie do zdrowia, poprawiając siłę ich mięśni, koordynację oko-ręka i poczucie równowagi.

Coraz więcej szpitali w Szkocji decyduje się na zakup konsol do gier. Pozwalają one ćwiczyć pacjentom, którzy z różnych powodów nie mogą opuszczać pokoju szpitalnego. Zabawa w tenis, baseball, jazdę na nartach czy kręgle to często dla nich jedyna możliwość, aby poćwiczyć i poprawić kondycję fizyczną.

Brodget Hurley, doradca przy Chartered Society of Physiotherapy twierdzi, że istnieje coraz więcej dowodów na to, że Konsole z grami sportowymi przynoszą społeczeństwu dużo korzyści. Dzięki nim i dzieci, i pacjenci zyskują motywację do aktywności fizycznej, bo zacząć się ruszać nie muszą wychodzić s domu, czy szpitala. Korzystając z tego typu gier można spalić o wiele więcej kalorii, niż podczas tradycyjnych gier komputerowych, a więc konsole mogą stać się narzędziem ułatwiającym odchudzanie ludzi w każdym wieku.

Oczywiście nie można powiedzieć, że gry sportowe na konsoli są lepsze albo chociaż tak samo korzystne dla zdrowia jak tradycyjne ćwiczenia, ale czasami to jedyny sposób, aby zmobilizować ludzi do aktywności fizycznej. Jest też szansa, że gdy zasmakują w ćwiczeniach z konsolą, z większą chęcią będą podejmować innego rodzaju trening.

W Szkocji konsole używane są do aktywizowania pacjentów z chorobą Parkinsona, po zawałach i udarach, po transplantacjach i transfuzjach krwi.

Nie sposób też nie docenić faktu, że sportowe gry na konsole potrafią oderwać dzieci od gier komputerowych, nie wymagających żadnej aktywności fizycznej. Badania przeprowadzone z udziałem nastolatków dowiodły, że gra w kręgle na konsoli może pomóc spalić ok. 190 kcal na godzinę, wirtualny tenis umożliwia spalenie 200 kcal na godzinę, boks – 198 kcal/h.

Nintendo sprzedało na świecie ponad 25 milionów konsol Wii, na których dzięki bezprzewodowemu systemowi kontroli gier można uprawiać aktywność fizyczną.

« rehabilitacja

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego