500 osób online (325 desktop_mac) (175 stay_primary_portrait)

Detoks – hit czy kit?

30.08.2012

Detoks – hit czy kit?

Niedawno w The Science of Biology opublikowano artykuł p.t. Detox Delusion (Oszustwo detoksu), którego autor, emerytowany profesor biochemii żywienia - David Bender - stwierdza, że detoks to jedynie puste hasło marketingowe, które stwarza zagrożenie dla zdrowia!

Jest wielu lekarzy, którzy głoszą, że to nie zatrucie lekami powodujące zgon 100 tysięcy ludzi rocznie, ani szkodliwe substancje, których całe tony są obecne w jedzeniu, wodzie i powietrzu są dla nas najgroźniejsze. Większym zagrożeniem może podobno być próba uwolnienia się od nich.

W pewnych kręgach uważa się, że możliwe jest używanie leków i farmaceutyków do likwidowania objawów dolegliwości i jednocześnie nie wierzy się w skuteczność eliminowania z organizmu trucizn, które te dolegliwości wywołują.
Szokujące? Dla nas także.

Czy detoks jest fikcją?
Na początek trzeba zadać sobie pytanie, czy poprzez detoks jest możliwe usunięcie z organizmu szkodliwych substancji, a jeśli tak, czy jest to konieczne? Zwolennicy naturalnych metod leczenia odpowiedzą na to pytanie: tak. Natomiast zwolennicy konwencjonalnej medycyny odpowiedzą na oba pytania przecząco.

Wysnuwanie wniosku, że skoro za każdą propagowaną dietą stoi wsparcie marketingowe to idea detoksu także jest tylko kolejną próbą wyciągnięcia od ludzi pieniędzy jest absurdalne. To, że niektóre rodzaje diety mogą przynosić więcej szkód niż pożytku wcale nie oznacza, że detoks także musi być szkodliwy.

Detoks a odchudzanie
Substancje szkodliwe mogą na wiele sposobów wpływać na metabolizm. Przeciążają wątrobę i nerki, powodują insulinooporność, stymulują reakcje stresowe, zaburzają pracę tarczycy i nasilają lub wywołują procesy zapalne, a wszystko to sprzyja przybieraniu na wadze lub komplikuje proces odchudzania. Za naiwne trzeba uznać przekonanie, że nasze ciała są w stanie samodzielnie unieszkodliwić całe multum szkodliwych substancji, które każdego dnia trafiają do naszych organizmów.
Problemy z pozbyciem się nadwagi mogą mieć skomplikowane podłoże. Nie zawsze przyczynami tycia są bowiem tak proste sprawy jak jedzenie nadmiernej ilości pokarmu, czy niedostatek aktywności fizycznej. Coraz głośniej zaczyna mówić się o tym, że toksyny obecne w środowisku mogą odgrywać istotną rolę w procesie tycia, czy nieudanych próbach pozbycia się nadwagi.
Stąd koncepcja łączenia diety z detoksem i obiecujące rezultaty takich terapii. Przecież wiele ze szkodliwych substancji lokowana jest w tkance tłuszczowej, dzięki czemu jest przez organizm trzymana z dala od krwi, z którą mogłaby podróżować po ciele powodując wiele szkód. Gdy wątroba ma wolne moce przerobowe, toksyny te zostają do nie przetransportowane i tam unieszkodliwione. Zatem dieta w połączeniu z detoksem stwarza dla organizmu idealne warunki do unieszkodliwiania toksyn i usuwania przyczyn nadwagi.

Toksyny – nowość dla ludzkości
Dopiero zaczynamy rozumieć i poznawać niezliczoną liczbę mechanizmów, które zachodzą w ciele, gdy jest ono atakowane ogromną ilością szkodliwych substancji, jakie od niedawna (w stosunku do czasu jaki istnieje Homo sapiens) obecne są w naszym środowisku. Niezależnie od tego, co sądzi prof. Bender i jemu podobni, znacząca liczba badań naukowych wskazuje na to, że diety detoksykujące mogą w istotny sposób poprawić zdolność ludzkiego organizmu do radzenia sobie z stale rosnącą w środowisku liczbą trucizn.

Więcej o diecie oczyszczającej przeczytasz w naszym artykule: Oczyszczanie organizmu

« odchudzanie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego