199 osób online (129 desktop_mac) (70 stay_primary_portrait)

Chcesz być zdrowszy i... mądrzejszy?

31.10.2012

Chcesz być zdrowszy i... mądrzejszy?

Trening interwałowy nie tylko odchudza. Oto kolejne doniesienia o wpływie tego rodzaju wysiłku na ludzki organizm.

Tak się składa, że ostatnio sporo na temat treningu interwałowego piszemy. Właśnie pojawiły się kolejne doniesienia na ten temat. Oto one:
W badaniach wzięło udział 6 osób, których BMI mieściło się w zakresie 28-31, co oznacza, że miały nadwagę lub pierwszy stopień otyłości. Badania trwały 4 miesiące. W tym czasie osoby uczestniczące w próbie 2 razy w tygodniu wykonywały trening interwałowy o wysokiej intensywności na rowerze stacjonarnym oraz 2 razy w tygodniu ćwiczyły siłowo. Stwierdzono, że mózgi badanych zaczęły sprawniej działać – funkcje poznawcze poprawiły się wraz ze zdolnością mózgu do wykorzystywania tlenu. Wnisoki te wyciągnięto na podstawie szeregu testów, kórym poddano badanych przed rozpoczęciem eksperymentu i po jego ukończeniu. Sprawdzając sprawność mózgu, badano m.in. zdolność do zapamiętywania par liczb i symboli, sprawdzano także przepływ krwi przez naczynia mózgowe i jej natlenowanie. Po zakończeniu badań, ich uczestnicy nie tylko stracili na wadze, poprawili wrażliwość ciała na działanie insuliny, co oznacza kierowanie cukru z krwi do watroby i mięśni zamiast do tkanki tłuszczowej. Wzrosła także zdolność ich ciał do wykorzystywania tlenu, a także poprawiły się ich zdolności poznawcze, co dowodzi poprawy funkcjonowania mózgu.

Naukowcy są przekonani, że każdy człowiek może odnieść podobne korzyści ze stosowania treningów interwałowych i siłowych.

Co to jest trening interwałowy
To rodzaj treningu, w którym na zmianę wykonuje się duży wysiłek (np bardzo szybko pedałuje na rowerze) i odpoczywa podczas wysiłku o niskiej intensywności (np. bardzo wolna jazda na rowerze). Czasy trwania tych wysiłków mogą być różne i mogą wynosić np. po 30 sekund. Sekwencję wysiłku i odpoczynku powtarza się kilka-kilkanaście razy.

Badania przeprowadzili naukowcy z Montreal Heart Institute (MHI) i Montreal Geriatric University Institute. Swoją prace przedstawią na najbliższym kongresie Canadian Cardiovascular Congress w Toronto, który odbywa się w dniach 27-31 października 2012.
Żródło: sciencedaily.com

« odchudzanie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego