542 osoby online (352 desktop_mac) (190 stay_primary_portrait)

Trening ze skakanką

28.01.2013

Trening ze skakanką

Skakanka – rekwizyt z dzieciństwa, o którym warto sobie przypomnieć. Jest tanim przyborem gimnastycznym, który pomoże ci zadbać o figurę i kondycję.

Skoki na skakance mogą być cennym elementem każdego treningu. Dodają energii, oczyszczają umysł, rozgrzewają ciało, spalają mnóstwo kalorii i przygotowują do innego rodzaju ćwiczeń lub zadań, jakie stawia przed tobą nie tyle sala treningowa, co samo życie. Wielu zawodowych sportowców ćwiczy ze skakanką i dzięki niej zyskują lepszą koordynację ruchową i poczucie równowagi.

Trening ze skakanką zmusza do wysiłku całe ciało. Podczas skoków pracują wszystkie mięśnie: ramiona, barki, przedramiona, pośladki, łydki, uda, brzuch, plecy i klatka piersiowa, a krew i limfa zaczynają szybciej krążyć. Jedynym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby odnosić korzyści ze skakania przez skakankę to prawidłowy dobór jej długości. Idealna skakanka, gdy staniesz na jej środku, sięga do pach. Zbyt długą skakankę z łatwością można skrócić, zawiązując węzełki tuż pod uchwytami lub, o ile jest to możliwe, wysuwając linkę z rączek i na jej końcach wiążąc supły. Zbyt krótką skakankę należy wymienić na dłuższą, chyba że jest minimalnie za krótka i pozwala skakać bez utrudniania ćwiczeń.

Skoki przez skakankę potrafią solidnie zmęczyć. Jeśli dopiero zaczynasz zabawę z nią, nie denerwuj się więc, gdy po pierwszych kilku minutach zasapiesz się i spocisz. Jak w przypadku każdego treningu kondycyjnego, budowanie formy wymaga czasu, dlatego liczbę minut spędzaną na skokach zwiększaj stopniowo. Na początek skacz do utraty tchu, odpoczywaj 1-3 minuty i ponownie skacz do zmęczenia. Powtórz taki cykl 4-8 razy. Możesz także skakać przez 30 s, odpoczywać przez 15 s i cykl powtarzać 10-15 razy. Zobaczysz, że już po 1-2 tygodniach takiego treningu będziesz zdolny do dłuższego wysiłku ze skakanką.

Zaczynaj od skoków w wolnym tempie, z nogi na nogę, zmieniając co pewien czas nogę z której się wybijasz i na której lądujesz. Opanuj też skoki obunóż. Gdy dojdziesz już do wprawy w tych dwóch technikach, będziesz mógł urozmaicać trening innymi sposobami skakania: sprintem przez skakankę (bieg w miejscu, na każde uniesienie nogi przypada jedno okrążenie skakanki – linka wędruje na zmianę pod prawa i lewą nogą), dwa obroty skakanki w czasie jednego podskoku, skoki ze skrzyżowaniem rąk przed sobą i trudne koordynacyjnie przechodzenia z jednej techniki do drugiej, podskoki ze skrzyżnym machaniem skakanką po bokach ciała i na wiele innych sposobów.
Kilknij tutaj aby zobaczyć różne techniki skoków.

Tego o skakance nie wiedziałeś:
1. Skoki na skakance potrafią poprawić jędrność tylnych część ramion, które wraz z wiekiem „flaczeją".
2. Trening ze skakanką pomaga w uzyskaniu płaskiego brzucha – w czasie skoków przez skakankę mięśnie brzucha pracują, aby ustabilizować tułów i pomóc w utrzymaniu równowagi. Ponadto podskoki spalają mnóstwo kalorii - w minutę do 0,2 kcal na każdy kilogram masy ciała. Oznacza to, że kobieta ważąca 65 kg, spali w godzinę 780 kcal!
3. Pięć minut skoków na skakance tak samo skutecznie ujędrnia nogi, co przebiegnięcie ok. 800 metrów.

Chcesz zobaczyć jak ze skakanką radzą sobie najlepsi? Obejrzyj film - kliknij tutaj.

« fitness

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego