103 osoby online (67 desktop_mac) (36 stay_primary_portrait)

Pa, pa BMI?

17.05.2012

Pa, pa BMI?

Pojawiła się nowa metoda oceny ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne i podobno jest skuteczniejsza niż krytykowany przez wielu specjalistów współczynnik BMI.

Oto doniesienia z XIX Europejskiego Kongresu o Otyłości, który odbył się w tym miesiącu w Lyonie, we Francji: proporcja obwodu talii do wzrostu lepiej ocenia ryzyko utraty zdrowia wywołane nadmiarem tkanki tłuszczowej.

BMI to współczynnik bazujący na wzroście i wadze człowieka. Dzięki niemu można ocenić, czy ktoś ma prawidłową masę ciała, niedowagę, czy cierpi na nadwagę lub otyłość. Niestety obliczenia BMI obarczone mogą być błędem, bo współczynnik ten nie bierze pod uwagę, czy masa ciała wynika z nadmiaru tkanki tłuszczowej, czy z dużej masy mięśniowej, a różnica ta ma kolosalne znaczenie dla zdrowia. Na przykład współczynnik BMI osób o silnie rozwiniętych mięśniach, a przy tym niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej, wskaże na nadwagę, sugerującą różne zagrożenia zdrowotne. Tymczasem duża masa mięśniowa to jeden z warunków zachowania zdrowia!
Kolejnym minusem stosowania BMI, jest konieczność korzystania ze specjalnego kalkulatora – znajdziesz go tutaj.
Tymczasem przy obliczaniu proporcji obwodu talii do wzrostu wystarczy zwykły, biurkowy kalkulator, a nawet kartka papieru i ołówek.

Dlaczego proporcja obwodu talii do wzrostu?
Naukowcy przeanalizowali 32 prac naukowych napisanych na podstawie badań, które objęły ponad 300 tysięcy kobiet i mężczyzn. Ich wnioski są następujące: proporcja obwodu talii do wzrostu lepiej oddaje stan zdrowia i trafniej ocenia ryzyko zachorowania na nadciśnienie, choroby serca i cukrzycę typu II niż BMI czy sam obwód talii.

Na tej samej konferencji przedstawiono też wyniki badań, które pozwalają dość precyzyjnie szacować ryzyko utraty zdrowia. I tak dla mężczyzny w wieku 30 lat, który nigdy nie palił papierosów, a jego obwód talii stanowi nieco więcej niż połowę wzrostu, ryzyko to wynosi 14%.

Naukowcy są zgodni, że aby zachować zdrowie, trzeba dbać o to, by obwód talii każdego z nas stanowił mniej niż połowę wzrostu. Jeśli masz więc 170 cm wzrostu, twój obwód talii powinien wynosić nie więcej niż 84 cm, a jeśli masz 180 cm wzrostu – 89 cm.
Proporcja ta nadaje się do szacowania ryzyka absolutnie u każdego, niezaleznie od jego wieku i ilości masy mięśniowej.

Doniesienia te, to kolejny dowód na to, że dbając o figurę i zdrowie, można pozbyć się z domu wagi. Wystarczy korzystać z centymetra krawieckiego!

« odchudzanie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego