447 osób online (290 desktop_mac) (157 stay_primary_portrait)

Ćwicz, a zachowasz wspomnienia!

05.05.2014

Ćwicz, a zachowasz wspomnienia!

Oto kolejny powód, by ominąć cukiernię szerokim łukiem, najlepiej w lekkim truchcie: najnowsze badania sugerują, że wysiłek aerobowy wpływa na pamięć długoterminową.

Naukowcy z Michigan State University przez dwa dni badali 75 studentów i odkryli, że ci, którzy byli mniej fit, mięli większe problemy z odzyskiwaniem z pamięci zdobytej wcześniej wiedzy. To dowodzi faktu, że z upływem czasu pamięć ludzi o gorszej kondycji fizycznej ulega pogorszeniu.

Wyniki badań, które opublikowano na łamach  Cognitive, Affective & Behavioral Neuroscience, SA pierwszymi, które przeprowadzono na młodych, zdrowych osobach. Wcześniejsze badania szukające związku między aktywnością fizyczną a pamięcią przeprowadzano na dzieciach, których mózgi są jeszcze w fazie rozwoju.

Jak wyglądały badania?
Studenci mięli zapamiętać pary wyrazów, np. „obóz" i „ścieżka". Następnego dnia mięli je odtwarzać z pamięci, co maiło sprawdzić ich pamięć długoterminową, czyli tę, która przechowuje informacje przez czas dłuższy niż 30 sekund. Kondycję fizyczna studentów badano w czasie testu przeprowadzanego na bieżni, podczas którego mierzono ilość zużywanego przez ćwiczących tlenu. Brano też pod uwagę płeć, wiek, masę ciała i zawartość procentową tłuszczu w ciele.

Po przeanalizowaniu danych wyciągnięto następujące wnioski: grupa badanych studentów odzwierciedlała współczesne, rozwinięte społeczeństwo: większość badanych trudno byłoby nazwać ludźmi w dobrej formie, a ich pamięć spisywała się znacząco gorzej niż ich kolegów, którzy cieszyli się dobrą formą i kondycją.

To informacja ważna zarówno dla ludzi młodych, którzy są w trakcie nauki, jak i dorosłych, którym zależy na tym, by móc kiedyś wspominać najpiękniejsze chwile swojego życia. Jesli chcesz, aby wiedza i wspomnienia przetrwały w twojej pamięci dłużej niż 30 sekund, dbaj o siebie - ćwicz i zdrowo się odżywiaj!

Źródło:
Matthew B. Pontifex, Andrew C. Parks, Patrick C. O'Neil, Adriel R. Egner, Joseph T. Warning, Karin A. Pfeiffer, Kimberly M. Fenn. Poorer aerobic fitness relates to reduced integrity of multiple memory systems. Cognitive, Affective, & Behavioral Neuroscience, 2014;

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego