303 osoby online (197 desktop_mac) (106 stay_primary_portrait)

Pogoń raka biegiem

04.02.2014

Pogoń raka biegiem

Najnowsze odkrycia dokonane przez U.S. Department of Energy's Lawrence Berkeley National Laboratory i ogłoszone w Interantional Journal of Cancer sugerują, że jeszcze większe zaangażowanie w aktywność fizyczną przynosi jeszcze lepsze rezultaty i że bieganie jest w tym skuteczniejsze niż marsz.

Dzisiaj jest Światowy dzień Walki z Rakiem i z tej okazji podpowiadamy, jak walczyć z rakiem piersi.

Dotychczas przeprowadzone badania naukowe dowiodły, że kobiety które przeszły leczenie raka piersi i ćwiczą 2,5 godziny tygodniowo mają o 25% niższe ryzyko nawrotu choroby i śmierci nią spowodowanej. Jednak najnowsze odkrycia dokonane przez U.S. Department of Energy's Lawrence Berkeley National Laboratory i ogłoszone w Interantional Journal of Cancer sugerują, że jeszcze większe zaangażowanie w aktywność fizyczną przynosi jeszcze lepsze rezultaty i że bieganie jest w tym skuteczniejsze niż marsz.

Naukowcy obserwowali 986 kobiet, które przeszły leczenie raka piersi. Na przestrzeni 9 lat zmarły 33 kobiety z 714, które w ramach aktywności fizycznej maszerowały i 13 z grupy 272 biegaczek. Analizując ryzyko śmierci odkryto, że malało ono o 24% na każdy ekwiwalent metaboliczny (MET). Jeden MET odpowiada około 1500 metrom pokonanym szybkim marszem lub około 1060 metrom pokonanym biegiem. Jednak obserwacja obu grup – biegaczek i pań maszerujących – pokazała, że ryzyko śmierci w przypadku biegaczek jest znacząco mniejsze. Kobiety, które przebiegały średnio około 2500 metrów dziennie były aż o 95% mniej narażone na zgon spowodowany nawrotem choroby w porównaniu do kobiet, którym nie udawało się ćwiczyć 2,5 godziny tygodniowo. W przypadku kobiet maszerujących ryzyko w porównaniu do pań niećwiczących spadło jedynie o 5% na każdy MET dziennie.

Zatem chroniące przed nawrotem choroby działanie marszu w tych badaniach okazało się mniejsze niż to, które stwierdzono w poprzednich badaniach (25%). Naukowcy podejrzewają, że było to spowodowane mniej liczną grupą pań maszerujących, które wzięły udział w badaniu i nie umniejszają pozytywnego działania marszu na wydłużanie życia kobiet dotkniętych rakiem piersi. Natomiast są pewni, że zwiększenie czasu przeznaczonego na ruch ponad 2,5 godziny dziennie oraz zamiana marszu na bieg przynosi lepsze rezultaty, zmniejszając w dużym stopniu ryzyko nawrotu choroby.

Wcześniej prowadzone badania wyraźnie pokazały, że bieganie skuteczniej obniża masę ciała niż marsz. Jednak w profilaktyce chorób marsz i bieg są tak samo skutecznie i obniżają ryzyko chorób serca, cukrzycy typu II, konieczności wstawienia endoprotezy biodra, raka mózgu. Bieganie i marsz w takim samym stopniu obniżają także ryzyko zachorowania na raka piersi.

Jednak, jak widać z najnowszych badań, gdy dojdzie do zachorowania na raka piersi, bieganie zapobiega przed nawrotem choroby skuteczniej niż marsz.

Źródło: Paul T. Williams. Significantly greater reduction in breast cancer mortality from post-diagnosis running than walking. International Journal of Cancer, 2014;

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego