100 osób online (65 desktop_mac) (35 stay_primary_portrait)

Rusz ciało, wzmocnij psychikę

26.09.2012

Rusz ciało, wzmocnij psychikę

Słyszałeś już tysiąc razy, że aktywność fizyczna jest dla ciebie dobra i że pozywtywnie wpływa i na ciało, i na umysł. Związek między wysiłkiem fizycznym a zdrowym ciałem jest oczwisty, ale w jaki sposób ruch działa na umysł?

Holenderscy naukowcy sprawdzali zasadę, na jakiej ćwiczenia fizyczne wpływają na zdrowie psychiczne. Badano dwie teorie:

- hipotezę mówiącą o tym, że ruch pozywynie wpływa na uzyskanie prawidłowej masy ciała, co z kolei przekłada się na samoakceptację oraz akceptację otoczenia i pewność siebie,
- teorię stwierdzającą, że aktwyność fizyczna tworzy grupy ludzi zaangażowanych w fitness, co sprzyja nawiązywaniu kontaktów i tworzeniu więzi społecznych od których m.in. zależy zdrowie psychiczne.

Naukowcy przepytali ponad 7 tysięcy holenderskich uczniów w wieku 11-16 lat i w ten sposób zebrali dane o ich aktywności fizycznej, problemach natury psychologicznej, podejściu do własnego ciała, wieku, płci i warunkach ekonomicznych oraz socjalnych.

Z zebranych informacji powstał obraz, który dowiódł, że młodzież nieaktywna fizycznie i/lub mówiąca źle o swoim ciele (że jest za grube lub za chude), miała wyższe ryzyko zachorowania na depresję oraz problemy z kontrolą i rozumieniem własnych emocji. Wnioski te potwierdzają zatem obie hipotezy i to niezależnie od płci, wieku i statusu ekonomicznego badanych. Dlatego czynniki takie jak akceptacja własnego ciała i satysfakcjonujące funkcjonowanie w grupie będące skutkiem podejmowania aktywności fizycznej trzeba uznać za potwierdzenie skuteczności wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie psychiczne.

Wnioski te powinni wziąć sobie do serca wszyscy, którzy zajmują się propagowaniem zdrowia psychicznego, przywracaniem go i zapobieganiem powstawania problemów natury psychicznej i psychologicznej.

Ty też weź sobie tę wiedzę do serca dla własnego dobra i dobra twojej rodziny. Ruch daje siłę nie tylko ciału ale i umysłowi.

Źródło: Clinical Psychological Science, autor badań: Karin Monshouwer, Trimbos Institute  i VU University Medical Center, Holandia

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego