246 osób online (160 desktop_mac) (86 stay_primary_portrait)

Trening contra cukrzyca

07.08.2012

Trening contra cukrzyca

Jesteś zagrożony cukrzycą typu 2? Masz poważną nadwagę, która sprzyja rozwojowi tej choroby? Znamy sposób na obniżenie ryzyka cukrzycy typu 2 o 34 lub aż o 59%!

Cukrzyca typu 2 to choroba, która dotyka coraz szerszej rzeszy ludzi. Szacuje się, że 346 milionów ludzi na całym świecie na nią cierpi, i że między 2005 a 2030 r. spowoduje ona śmierć dwa razy większej liczby osób niż przed rokiem 2005.

Są już dostępne wyniki badań, które jako pierwsze analizowały rolę aktywności fizycznej w zapobieganiu cukrzycy typu 2. Badania opublikowano 6 sierpnia b.r. w Archives of Internal Medicine. Przeprowadzili je naukowcy z Harvard School of Public Health i University of Southern Denmark. Wnioski? Ludzie, którzy regularnie wykonują ćwiczenia siłowe (5 razy w tygodniu po 30 minut za każdym razem) obniżają to ryzyko o 34%. Jeśli ćwiczenia siłowe łączą z treningiem kardio, ryzyko to spada aż o 59%!

Do tej pory sądzono, że przede wszystkim ćwiczenia kardio mają zdolność zapobiegania cukrzycy typu 2. Jednak wiele osób ma problemy z podejmowaniem regularnej aktywności fizycznej polegającej na ćwiczeniach kardio (marsze, biegi, pływanie, aerobik, itp.) Najnowsze badania udowadniają, że ćwiczenia siłowe także mogą być stosowane w prewencji tej choroby.

Badania prowadzono w latach 1990-2008 na 32 002 osób. Co dwa lata badano, ile czasu spędzają one na treningu siłowym, a ile na treningu kardio. Notowano też czas, jaki ludzie ci spędzali na innych rodzajach aktywności, ile pili alkoholu i kawy, czy palili papierosy, jaka była historia zdrowia ich rodziny, jaką dietę stosowali. W czasie trwania badania odnotowano 2 278 przypadków zachorowania na cukrzycę typu 2.

Wyniki badań dowiodły, że nawet umiarkowana ilość ćwiczeń siłowych pomaga obniżyć ryzyko cukrzycy typu 2. Uczestników skategoryzowano według czasu, jaki poświęcali na ćwiczenia siłowe: 1-59 minut tygodniowo, 60-149 minut tygodniowo,  oraz 150 i więcej minut tygodniowo. W grupach tych ryzyko cukrzycy typu 2 niższe było w stosunku do osób niećwiczących odpowiednio o 12, 25 i 34%. Sam trening kardio także obniża to ryzyko w stopniu uzależnionym od czasu, jaki poświęca się na ćwiczenia. Dla czasów wspomnianych wyżej w przypadku treningu kardio spadek ryzyka wyniósł odpowiednio: 7, 31 i 52%.

Odkryto także, że połączenie obu rodzajów ćwiczeń daje najlepsze rezultaty: u ludzi, którzy na trening siłowy poświęcali 150 minut tygodniowo i tyle samo na trening kardio, ryzyko cukrzycy typu 2 było niższe o 59%.

Wnioski: aktywność fizyczna obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Zarówno trening siłowy, jak i kardio daje dobre rezultaty. Nie ma zatem powodu, by zapobiegając zachorowaniu decydować się na trening, który nie przynosi satysfakcji. Wolisz siłownię niż bieganie? W porządku!
Trening siłowy zwiększa masę mięśniową i poprawia wrażliwość ciała na działanie insuliny co sprawia, że organizm produkuje jej mniej.
Najlepszym połączeniem jest jednak trening obejmujący ćwiczenia siłowe i kardio.

« trening

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego