204 osoby online (132 desktop_mac) (72 stay_primary_portrait)

Zatrzymaj młodość!

20.07.2012

Zatrzymaj młodość!

Znamy prostą technikę, która potrafi spowalniać procesy starzenia się komórek!

Każda ludzka komórka ma rodzaj wbudowanego zegara, który odmierza czas. Za każdym razem, gdy komórka dzieli się, ten zegar "tika" skracając czas, jaki pozostaje do końca życia komórki, a przez to i do śmierci organizmu. W ten sposób ciało starzeje się i określa swój wiek. Funkcję tego zegara pełnią tzw. telomery. Są to fragmenty chromosomów, zlokalizowane na ich końcach, które zabezpieczają je przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Im są one dłuższe tym, młodszy jest organizm, im krótsze, tym starszy i bardziej narażony na różne dolegliwości i choroby.

Jeśli uda się spowolnić proces skracania się telomerów, organizm będzie starzał się wolniej, bo skuteczniej przeciwstawi się procesom, które starzenie powodują: utlenianiu, glikozylacji, metylacji DNA.

Okazuje się, że jest na to sposób: medytacja oddechowa. Naukowcy odkryli, że po trzech miesiącach stosowania oddechowego treningu medytacyjnego o 33% wzrasta aktywność telomerazy w białych krwinkach*. Telomeraza jest enzymem odpowiedzialnym za odbudowywanie telomerów. Zatem im wyższa jej aktywność, tym mniejszy uszczerbek w długości telomerów i tym wolniejsze tempo starzenia się!

Do tej pory nie miałeś nic wspólnego z medytacją i ćwiczeniami oddechowymi? Nic straconego. Podajemy przepis na proste ćwiczenia medytacyjne, które są idealnym wstępem do prawdziwej medytacji, a które pozwolą spowalniać starzenie się komórek.

Krok 1: Oczyść umysł. Łatwo powiedzieć, trudno zrobić! Staraj się po prostu nie myśleć o niczym konkretnym, a zwłaszcza o sprawach, które budzą emocje. Kolejne kroki pomogą ci w tym zadaniu.

Krok 2: Skup uwagę na oddychaniu. Obserwuj, z jaką częstością oddychasz. Za każdym razem, gdy odpłyniesz myślami gdzieś indziej, ponownie koncentruj się na oddychaniu. Nie denerwuj się, gdy stwierdzisz, że wracasz myślami do problemów, czy zajmujących cię spraw. Po prostu ponownie koncentruj się na oddychaniu. Nie oceniaj się, nie krytykuj, spokojnie przekierowuj myśli na rytm oddychania. Wkrótce nauczysz się coraz rzadziej dekoncentrować, aż wreszcie będziesz umieć skupić się jedynie na oddychaniu.

Krok 3: Obserwuj oddech. Poczuj, ile czasu wdychasz powietrze, a ile czasu je wydychasz. Dalej rejestruj tempo oddychania. Poczuj moment w którym wdech przechodzi w wydech i odwrotnie. Świadomie odbieraj wrażenia towarzyszące wdechowi i wydechowi.

Krok 4. Wydłuż wydech. To moment, w którym spróbujesz przejąć kontrolę nad oddychaniem, aby wykorzystać je do relaksacji. Postaraj się, aby wdech był pełen, czyli w jego wykonanie musi być zaangażowana klatka piersiowa i brzuch. Następnie powoli wydychaj powietrze, aż całe wypchniesz z płuc. To właśnie podczas wydechu twoje ciało i umysł relaksują się, a biologiczny zegar zwalnia swój bieg.

Postaraj się poświęcić na tego rodzaju medytację oddechową 10-15 min dziennie. Możesz to robić bladym świtem, tuż przed zaśnięciem lub wtedy, gdy wybudzisz się w środku nocy i nie będziesz mógł zasnąć.

*Jacobs, Tonya L. , Epel, Elissa S., Lin, Jue, Blackburn, Elizabeth H., et al, "Intensive meditation training, immune cell telomerase activity, and psychological mediators," Psychoneuroendocrinology 2010

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego