153 osoby online (99 desktop_mac) (54 stay_primary_portrait)

Czy warto przyjmować probiotyki w kapsułkach?

02.03.2018

Czy warto przyjmować probiotyki w kapsułkach?

Czy wprowadzenie probiotyków w postaci wyrobu farmakologicznego do codziennej diety jest uzasadnione i jak długo można je przyjmować? Jaki wpływ na organizm mogą mieć leki probiotyczne?

Probiotyki co to właściwie jest?

W organizmie dorosłego człowieka znajduje się około 2 kg bakterii część z nich to bakterie gnilne, ale zdecydowana większość to bakterie tworzące naturalną tarczę ochronną dla organizmu przed grzybami, wirusami i patogenami, a także te biorące udział w procesie trawienia. Leki probiotyczne to mikroorganizmy przyjmowane najczęściej w postaci kapsułek, saszetek z proszkiem, lub kropli, które po wprowadzeniu do organizmu zakładają kolonie wspomagając naturalną florę bakteryjną. Zupełnie czym innym są natomiast prebiotyki czyli substancje pomagające w tworzeniu naturalnych kolonii „ dobrych” bakterii, połączenie probiotyków i prebietyków to symbiotyki, które kompleksowo wpływają na rozwój flory bakteryjnej.

 

Kiedy przyjmować leki probiotyczne?

Do niedawna panowało przekonanie, że probiotyki przyjmujemy po zakończonym leczeniu antybiotykiem, gdyż lek zwalcza wszystkie bakterie zarówno te odpowiadające za infekcję, naturalną florę bakteryjną organizmu, jak również bakterie wprowadzane do organizmu za pomocą probiotyków. Obecnie przyjmowanie leków probiotycznych w trakcie leczenia antybiotykiem jest wskazane i jak najbardziej uzasadnione, gdyż współczesne leki probiotyczne są odporne na działanie antybiotyku. Ponadto lekarze zalecają przyjmowanie probiotyków w postaci wyrobów farmakologicznych podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej w tym pigułek, plastrów, zastrzyków, a także wkładek domacicznych. Regularne przyjmowanie „dobrych bakterii” chroni przed zachwianiem poziomu flory bakteryjnej i zakażeniami grzybiczymi pochwy. Kolejnym wskazaniem do zażywania leków probiotycznych są infekcje układu pokarmowego, zatrucia, problemy trawienne, zespół jelita wrażliwego.

 

Profilaktyka probiotyczna czyli immunosupresja lub immunomodulacja. 

Ostatnimi czasy w mediach stało się głośno o immunosupresji, polegającej na rozpoczęciu przyjmowania preparatu probiotycznego od wczesnej jesieni do późnej wiosny w celu ochrony przed zimowymi infekcjami. Przeciwnicy tej teorii krytykują pomysł przypominając, że istnieje wiele produktów żywnościowych w których występują naturalne probiotyki i to właśnie one powinny być spożywane profilaktycznie. Zwolennicy natomiast przypominają, że regularne przyjmowanie probiotyków ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy, do którego w pierwszej kolejności trafiają kapsułki z florą bakteryjną, a on jest bardzo ważną częścią układu odpornościowego, którego aż 70% znajduje się właśnie w jelitach. Probiotyki wspierają również organizm w walce z patogenami, dbają o prawidłowe PH i chronią błony śluzowe jelit, uczestniczą w produkcji substancji bakteriobójczych. Ponadto udowodniono, że przyjmowanie probiotyków wspiera produkcję witamin K i B12, oraz poprawia przyswajalność niektórych witamin i minerałów, a także obniża poziom „ złego” cholesterolu.

 

Probiotyki ponadto są skuteczne w łagodzeniu objawów astmy u dzieci, atopowego zapalenia skóry, trądziku, przypisuje im się również łagodzenie alergii pokarmowych, a także działanie przeciwnowotworowe, są pomocne podczas leczenia stanów zapalnych gardła, górnych dróg oddechowych i przewlekłego zapalenia zatok. Są wskazane w leczeniu i zapobieganiu stanów zapalnych układu moczowego i rodnego, opóźniają proces starzenia się komórek, a także mogą przeciwdziałać większości chorób cywilizacyjnych. Według Globalnej Europejskiej Sieci Alergii i Astmy za wzrastającą liczbę alergików i astmatyków w znacznym stopniu odpowiadają geny, zanieczyszczone środowisko i nieprawidłowa dieta. Zdaniem GA²LEN regularne przyjmowanie probiotyków może zapobiegać powstawaniu alergii i zmniejszyć liczbę zachorowań na astmę, a także łagodzić ich objawy.

 

Czy wszystkie probiotyki działają tak samo ?

Bakterie probiotyczne możemy podzielić na kilka podstawowych grup :

- pałeczki kwasu mlekowego,

- ziarniaki,

- bifidobakterie,

- drożdżaki.

Te pierwsze występują naturalnie w niektórych produktach mlecznych takich jak jogurty, zsiadłe mleko, kefiry, czy kiszona kapusta. Na opakowaniach produktów zawierających probiotyki naturalne i wzbogaconych o dodatkowe szczepy dobrych bakterii najczęściej znajduje się informacja jakie kolonie bakterii i w jakiej ilości zawiera produkt. W przypadku leków istnieje 5 grup dobierania szczepów bakterii, dlatego zanim kupimy probiotyk warto poinformować farmaceutę w jakim celu będzie stosowany i zapytać który preparat będzie najskuteczniejszy.

 

Które leki probiotyczne są najlepsze ?

Najlepsze leki probiotyczne to te które są odporne na działanie kwasów występujących w żołądku dzięki czemu trafiają w całości do jelit i dopiero tam uwalniają szczepy dobroczynnych bakterii, ponadto o skuteczności probiotyków decyduje również ilość przyjmowanych bakterii, która nie powinna być ani za mała ani za duża, dlatego warto przyjmować je zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Reasumując, probiotyki są niezbędne przy antybiotykoterapii a dodatkowo mogą być niezwykle pomocne w prewencji  i łagodzeniu objawów wielu schorzeń. Aby dostarczyć do organizmu żywe kultury dobroczynnych bakterii probiotycznych można korzystać z kapsułek, jednak warto dostarczać je również w najprostszy i najbardziej naturalny sposób, a wiec wraz z żywnością. Już za kilka dni na naszej stronie pojawi się artykuł na temat żywności bogatej w probiotyki. Zapraszamy serdecznie do lektury.

« dieta

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego