205 osób online (133 desktop_mac) (72 stay_primary_portrait)

FODMAP a zespół jelita drażliwego

30.01.2018

FODMAP a zespół jelita drażliwego

Prześladuje cię świdrujący ból brzucha? Twoje jelita szaleją? Masz potworne wzdęcia z którymi nie potrafisz sobie poradzić, bo pojawiają się nawet po zdrowych produktach?Znajomi patrzą z zaciekawieniem na twój brzuch, a ty wiesz co im chodzi po głowie "ciąża?", "chyba przesadza z piwkami". Nic z tych rzeczy. Może to zespół jelita drażliwego?

IBS - co to za choroba i jak z nią walczyć?

IBS – irritablebowelsyndrome, czyli zespół jelita drażliwego lub inaczej nadwrażliwego, to przewlekła choroba jelit objawiająca się bólem brzucha oraz dyskomfortem wynikającym z uczucia przelewania się w jelitach, wzdęciami, nudnościami, zaparciami lub biegunką.

IBS zdecydowanie częściej dotyka płeć piękną. Cierpi na nią ok. 10% populacji osób dorosłych. To powszechne schorzenie w dużym stopniu pogarsza jakość życia dlatego niezwykle ważne jest aby robić wszystko co możliwe aby poprawić swoje samopoczucie.

Rozpoznanie IBS jest niezwykle trudne, ponieważ objawy pokrywają się z objawami klinicznymi innych schorzeń. Jeśli podejrzewasz, że możesz znajdować się w 10% osób cierpiących na zespół jelita drażliwego koniecznie skonsultuj swoje obawy z lekarzem, oraz dietetykiem. Po zdiagnozowaniu choroby, podpowiedzą oni co należy zrobić aby złagodzić objawy ZJD, ponieważ wg obecnego stanu wiedzy całkowite wyleczenie IBS nie jest możliwe jednak leczenie objawowe daje bardzo dobre rezultaty.

Czym jest FODMAP?

FODMAP jest to skrót (ang.: fermentableoligosaccharides, disaccharides, monosaccharides and polyols), który w tłumaczeniu na język polski oznacza łatwo fermentujące oligo-, di-, monosacharydy i poliole. FODMAP to węglowodany i poliole, które są słabo wchłaniane w jelicie cienkim, a następnie szybko fermentują w jelicie cienkim lub grubym.FODMAP które zapewne znacie to fruktoza, laktoza, fruktany oraz alkohole polihydroksylowe (czyli m.in. sorbitol, mannitol,ksylitol), mogą one nasilać objawy IBS dlatego dieta o niskim ich udziale jest skuteczna.

Dlaczego produkty zawierające duże ilości FODMAP powodują dolegliwości nasilające IBS?

Produkty obfitujące w FODMAP przechodzą w postaci niezmienionej ze spożytego pokarmu do jelita i poprzez swoje działanie osmotyczne powodują nagromadzenie płynów w jego świetle, co dla osób wrażliwych objawia się przelewaniem w brzuchu. Następnie pokarm przedostaje się do jelita grubego, a tam ulega fermentacji bakteryjnej w wyniku której powstaje dwutlenek węgla i wodór, a następnie siarkowodór i metan. Te gazy wraz z przyspieszoną motoryka jelit prowadzą do uczucia dużego dyskomfortu. Biegunki, zaparcia, wzdęcia, gazy i ból w obrębie jamy brzusznej to typowe objawy, którym nie łatwo jest zaradzić, a osoby które choć raz w życiu je odczuwały wiedzą jak dotkliwie potrafią utrudniać funkcjonowanie.

Pierwszy krok w kierunku szczęśliwych jelit

Wiesz już czym jest IBS i FODMAP. W kolejnym artykule zagłębię się w temat diety low FODMAP. Tutaj natomiast chciałabym poruszyć inne ważne elementy stylu życia, które złagodzą objawy tego schorzenia.

1. Aktywność fizyczna - ważne jest aby wybierać sporty których uprawianie sprawia przyjemność. Aktywność fizyczna ma na celu wyzwolenie endorfin, poprawę samopoczucia, a jednocześnie korzystnie wpłynie na kondycję, układ nerwowy i krwionośny.

2. Relax - IBS często ma podłoże w stresującym trybie życia, dlatego ważne jest aby dbać o ciało holistycznie. Oprócz diety i sportu należy dbać o swój stan ducha. Techniki relaksacyjne, popularne obecnie zajęcia fitnessbody&mind (joga, pilates, tai-chi) pozwalające na odcięcie się od problemów dnia codziennego dają rewelacyjne efekty. Spokojny umysł uspokoi jelita co jest najlepszą nagrodą dla osób z ZJD.

Pierwsze dwa kroki możesz wdrożyć już dziś! Po treningu i relaksie przy ulubionej książce lub zajęciach jogi zapraszam do zapoznania się z tajnikami diety low FODMAP o których przeczytasz na naszej stronie jeszcze w tym tygodniu.

autor: mgr Mata Wojda

dietetyk Lionditness

« dieta

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego