250 osób online (162 desktop_mac) (88 stay_primary_portrait)

Jak odchudzić wigilijne potrawy - praktyczne wskazówki

21.12.2016

 Jak odchudzić wigilijne potrawy - praktyczne wskazówki

Niebawem nastąpi długo wyczekiwane przez każdego wydarzenie – Święta Bożego Narodzenia! Tradycyjna kolacja wigilijna, bazuje na zdrowych produktach, ale składa się z 12 potraw… Zgodnie z obyczajem należy spróbować każdej z nich, co może skutkować dodatkowymi kilogramami. Co zrobić, by dania, które przygotujemy były zarówno smaczne jak i zdrowe? Oto kilka wskazówek!

  1. Gotując wigilijne zupy – barszcz czerwony czy zupę grzybową – nie dodawaj cukru oraz nie zabielaj ich śmietaną. Zamiast tego skorzystaj z bogactwa ziół oraz mniej kalorycznej opcji – mleka lub jogurtu naturalnego. Można dodać również troszkę czosnku, by nadać im nieco bardziej wyrazistego smaku. Aby zupa nie była „nudna” można podać ją z kawałkami małych buraczków (barszcz) czy grzybów – zupa grzybowa.
  2. Tradycyjnego smażonego karpia zamień na rybę w wersji „fit”. Bardzo dobrą alternatywą będzie ryba pieczona lub gotowana i podana w galarecie.
  3. Sól bardzo poprawia smak potraw. Niestety w codziennym jadłospisie dostarczamy jej zbyt wiele, co nie jest korzystne dla zdrowia. Zamień ją na świeże zioła i przyprawy. Z rybami świetnie komponują się: lubczyk, tymianek, cebula, koperek, pieprz czy pietruszka.
  4. Tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami podawaj ugotowane lub pieczone. Nadal będą zachwycać smakiem, a z pewnością będą lżejsze dla przewodu pokarmowego niż podane w wersji smażonej.  Warto spróbować też pierogów w innej zdrowej odsłonie: pierogi z warzywami i soczewicą bądź kaszą gryczaną i twarogiem, zapewne dostarczą nowych doznań smakowych u wybrednych biesiadników.
  5. Sałatka jarzynowa, która w naszym kraju jest nieodłącznym elementem wigilijnej wieczerzy, przygotuj z jogurtem naturalnym, a dla wyrazistości smaku dodaj musztardę czy paprykę konserwową.
  6. Kolejnym bożonarodzeniowym smakołykiem są pierniki.  Zamiast słodkich, kolorowych, sztucznie barwionych posypek do dekoracji warto wybrać naturalne ozdoby. Można wykorzystać do tego celu różnorodne bakalie – rodzynki, daktyle, orzechy, wiórki kokosowe, które nadadzą im niezapomnianego charakteru.
  7. Zrezygnuj z dosładzania kompotu z suszu. Suszone owoce już same w sobie mają go sporo. Zamiast cukru dodaj aromatyczne goździki oraz cynamon.
  8. Makowiec - świąteczny rarytas – przygotuj z własnoręcznie przyrządzonej masy makowej. Gotowe masy zawierają dużo niepotrzebnych, sztucznych dodatków. Gdy zrobisz ją samodzielnie, kontrolujesz ile miodu i bakalii zużyjesz, a co za tym idzie, ile kalorii spożyjesz.
  9. Korzystaj z papieru do pieczenia zamiast smarowania form tłuszczem. Zaoszczędzisz czas i zyskasz „fit” potrawy.

Zgodnie z tradycją należy spróbować wszystkich dwunastu wigilijnych potraw. Jednak "próbować" nie oznacza najadać się każdą z nich do syta. Lepszym rozwiązaniem będzie skosztowanie niewielkiej porcji każdego dania, a cały nadmiar świątecznych dobrodziejstw np. zamrozić. Dzięki temu będzie można wrócić do smaku tego wyjątkowego dnia wielokrotnie w nowym roku. Wigilijne pierogi, barszcz czy kutia będą smakowały tak samo dobrze, a może i lepiej.

 

Pamiętajcie jednak o tym co nadaje sens nadchodzącym Świętom. Rodzinna atmosfera, obecność bliskich nam osób, czas na wspólne rozmowy, życzenia, przemyślenia... Wykorzystajcie nadchodzące dni w pełni i chłońcie klimat Bożonarodzeniowy całym sobą, bo w przeciwieństwie do smakołyków nie da się go zamrozić, tu i teraz smakuje najlepiej :)

 

Smacznych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia!

« dieta

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego