103 osoby online (67 desktop_mac) (36 stay_primary_portrait)

Mała przekąska, dużo zdrowia - moc orzecha

13.01.2017

Mała przekąska, dużo zdrowia - moc orzecha

Każdy z nas na pewno nie raz miał ochotę na małe, co nie, co. Niezależnie czy po tą małą przekąskę sięgamy w momencie głodu, czy dla poprawy nastroju, warto aby wraz z kaloriami z nią dostarczanymi płynęły korzyści dla naszego zdrowia. Co zrobić, by mądrze a jednocześnie szybko wybrać produkt do przekąszenia? W poniższym artykule znajdziecie odpowiedź.

Badanie przeprowadzone w Imperial Collage w Londynie wraz z Norweskim Uniwersytetem Nauki i Technologii, które niedawno opublikowano w czasopiśmie BMC Medicine, omawia, w jaki sposób jedzenie powszechnie dostępnych orzechów, może wpłynąć na zdrowie człowieka.

Naukowcy w swojej pracy przeanalizowali blisko 29 badań z różnych stron świata. Obejmowały one około 820 tys. uczestników. Z czego ponad 12 tys. osób cierpiało na chorobę wieńcową, 9 tysięcy było po udarach, a 18 tysięcy z chorobami układu krążenia i nowotworami. Ze względu na tak dużą liczbę badanych osób pojawiły się różnice w omawianych grupach. Jak się jednak okazuje, nie miało to wpływu na otrzymane wyniki, gdyż zmniejszenie ryzyka zachorowalności związanego z codziennym jedzeniem orzechów, uzyskano w większości badanych środowisk.

Współautor metaanalizy Dagfinn Aune stwierdził, iż „istnieje silny związek między spożywaniem orzechów a obniżeniem ryzyka wielu chorób. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, iż już tak niewielka ilość tego produktu związana jest z uzyskaniem tak korzystanego efektu”.

Wnioski powstałe dzięki tej metaanalizie jasno mówią, że spożycie nie mniej niż 20g orzechów dziennie, czyli około pół garści, jest związane ze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na choroby sercowo - naczyniowe aż o 30%, na nowotwory o 15%, a także z ok. 22% obniżeniem ryzyka przedwczesnej śmierci.  Z zebranych danych wywnioskowano również, że konsumpcja orzechów korzystanie wpływała na zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu chorób układu oddechowego nawet o połowę. Ponadto zauważono związek pomiędzy spożyciem orzechów a cukrzycą. Ryzyko zachorowania na nią malało nawet o 40%.

Badanie dotyczyło między innymi takich orzechów jak: orzechy laskowe, orzechy włoskie, oraz orzechy ziemne. Pomimo, że te ostatnie zaliczane są do nasion roślin strączkowych otrzymane wyniki były na ogół podobne. Wszystkie rodzaje orzechów cechowały się korzystnym wpływem na organizm człowieka.

Orzechy nie po raz pierwszy zachwyciły badaczy swoim składem. Od dawna wiadomo, że cechują się one wysoką zawartością błonnika pokarmowego – korzystanie wpływającego na prawidłową pracę układu pokarmowego, składników mineralnych, takich jak magnez – pozytywnie oddziałującego na pamięć i koncentrację, a także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które odgrywają szczególną rolę w zmniejszeniu ryzyka chorób układu krążenia m.in. poprzez obniżenie poziomu cholesterolu. Badana grupa produktów obfituje również w antyoksydanty, przeciwdziałając stresowi oksydacyjnemu, który ma związek ze zwiększoną zachorowalnością na nowotwory. Pomimo faktu, iż zawierają sporą ilość tłuszczu i są wysokokaloryczne, umiarkowane ich spożycie, może wpływać pozytywnie na zmniejszenie masy ciała.

Co ciekawe, naukowcy odkryli, że zwiększona konsumpcja orzechów (ponad 20 g dziennie) nie wiązała się z uzyskaniem lepszych wyników czy poprawy stanu zdrowia.

Reasumując, orzechy to przekąska idealna. Poręczna, smaczna, zdrowa, łatwo dostępna i uniwersalna bo można z nich zrobić masę smakowitych potraw. Orzechowe pralinki, bakaliowe batony, sałatki z orzechową posypką, czy peanat'owe sosy do tajskich makaronów jak i prażone wykończenie aromatycznych zup, to tylko niektóre propozycje na wykorzystanie orzechów w kuchni. Mamy nadzieję, ze po lekturze naszego artykułu "garstka orzechów dziennie" będzie dla ciebie czymś tak oczywistym i stosowanym jak sztandarowe "5 porcji warzyw i owoców".

Źródło:Dagfinn Aune, NaNa Keum, Edward Giovannucci i in.: Nut consumption and risk of cardiovascular disease, total cancer, all-cause and cause-specifix mortality: a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. BMC Medicine 2016; 14(1) DOI 10.1186/s12916-016-0730-3

« dieta

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego