552 osoby online (359 desktop_mac) (193 stay_primary_portrait)

Śniadanie? Dlaczego jest takie ważne…

24.04.2017

Śniadanie? Dlaczego jest takie ważne…

Nie od dziś wiadomo, że jedzenie śniadań pozytywie wpływa na stan zdrowia. Ale jakie śniadanie jest najlepsze? Dlaczego ciągle się o nim mówi, jako o najważniejszym posiłku w ciągu dnia? W poniższym artykule, w Europejski Dzień Śniadania odpowiemy na te pytania i rozwiejemy Wasze wątpliwości.

Pewnie nie raz słyszeliście takie powiedzenie: „Jedz śniadanie jak król, obiad jak książę a kolację jak żebrak”… Czy faktycznie powinniśmy tak postępować? Ile  tym stwierdzeniu jest prawdy? Jak się okazuje już nasi pradziadowie, wiedzieli co jest najlepsze dla naszego zdrowia. Potwierdzeniem powyższych słów jest badanie porównujące wpływ na organizm wysokokalorycznych posiłków spożywanych w czasie śniadania lub kolacji, opublikowane w 2013 roku w czasopiśmie Obesity.

Naukowcy odkryli, iż osoby, które dostarczają wysokokaloryczne potrawy do organizmu w czasie śniadania, mają większą szansę utraty masy ciała i zmniejszenia obwodu talii niż osoby, które większość dobowego spożycia kalorii dostarczają w porze kolacji. Dodatkowo osoby, które zjadały większe śniadania niż kolacje, charakteryzowały się znacznie niższym stężeniem insuliny, glukozy i trójglicerydów we krwi przez cały dzień. Jak wiadomo, niski poziom powyższych parametrów (utrzymany w normie) jest czynnikiem profilaktycznym, chroniącym przed chorobami cywilizacyjnymi takimi jak: choroby sercowo- naczyniowe, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy nadwagi i w końcu otyłość.

Niezależnie od tego czy Waszym celem jest utrata masy ciała czy utrzymanie zdrowia, to właśnie świadome jedzenie zdrowej żywności jest podstawowym elementem, niezbędnym w ich osiągnięciu. Odpowiednio dobrane składniki odżywcze, dopasowane do stanu zdrowia, rytmu dnia i pracy, aktywności, nie tylko sprzyjają odchudzaniu, ale również przyczyniają się do zapewnienia energii organizmowi na czas pracy i codziennej aktywności, odpowiadają także za nastrój a dodatkowo mogą chronić przed chorobami. Jak podpowiadają badacze z Uniwersytety w Tel Awiwie, nie tylko ma znaczenie co jesz, ale kiedy.

Na metabolizm, z jakim „działa” dobowy rytm ciała, ma ogromny wpływ nie tylko rodzaj żywności, ale również pora jej spożywania. Korzyści spożywania „bogatych” śniadań, przedstawione przez prof. Danielę Jakubowicz, sięgały daleko poza utracone kilogramy i centymetry.

W przytoczonym badaniu wzięło udział 93 otyłe kobiety. W celu sprawdzenia jak kaloryczność poszczególnych posiłków wpływa na zdrowie, uczestniczki losowo podzielono na dwie grupy. Każda kobieta spożywała dietę o umiarkowanej zawartość węglowodanów i tłuszczów, o kaloryczności 1400 kcal przez 12 tygodni. Osobom z pierwszej grupy przydzielono 700 kcal w porze śniadania, 500 kcal w porze lunch’u oraz 200 kcal obejmowała kolacja. Z kolei grupa druga otrzymała 200 kcal na śniadanie, 500 kcal na lunch oraz 700 kcal w czasie kolacji. Zarówno śniadanie, jak i kolacja o kaloryczności 700 kcal składała się z tych samych potraw.

Pod koniec badania w grupie „dużych śniadań” stwierdzono obniżenie masy ciała o ok. 8 kg czyli o ponad 2,5 razy więcej w porównaniu do grupy „ duże kolacje”. Według prof. Jakubowicz to właśnie hormon – grelina (odpowiadający za uczucie głodu), który u osób spożywających wysokokaloryczne śniadania był znacząco niższy, wpływał na uregulowanie głodu i rezygnację z podjadania. Dodatkowym atutem spożywania śniadań jak król jest brak występowania skoków poziomu glukozy. Wysokie skoki glukozy, które często obserwuje się po spożyciu posiłku są groźne dla zdrowia, ze względu na towarzyszący im wzrost ciśnienia tętniczego a przez to obciążenie serca. Ma to bardziej dotkliwy wpływ na zdrowie niż długotrwałe wysokie poziomy glukozy.

W celu optymalizacji utraty masy ciała i utrzymania zdrowia, warto przemyśleć i zweryfikować dotychczasowy harmonogram spożywanych posiłków. Nawet jedzenie zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia ale w nieodpowiedniej porze, może okazać się szkodliwe. Osoby, które zjadają w porze kolacji największe porcje w ciągu dnia, również częściej sięgają po „nocne przekąski”. Niewinne ciasteczko czy kawałek czekolady przed telewizorem czy komputerem, jest jednym z czynników odpowiadających za epidemię otyłości na świecie. Choć wydawałoby się niewielki kęs przyjemności w czasie meczu, romantycznego filmu czy pracy, może dużo  kosztować.

Z pewnością znacie już przyczyny, dlaczego tak wielki nacisk kładzie się na to, by śniadanie stanowiło zdrowy początek dnia. Więc śmiało spróbujcie już od jutra rozpocząć nowy dzień z mocą i energią. Kto się pisze? Ja na pewno!

 

Autor: mgr Katarzyna Anna Żukowska, dietetyk

Źródło:

Daniela Jakubowicz, Maayan Barnea, Julio Wainstein, Oren Froy. High Caloric intake at breakfast vs. dinner differentially influences weight loss of overweight and obese women. Obesity, 2013;

« dieta

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego