298 osób online (194 desktop_mac) (104 stay_primary_portrait)

Ziemniaczana rozpusta

28.06.2016

Ziemniaczana rozpusta

Sezon na lekkie, wiosenno-letnie potrawy z warzywami i owocami uważamy już dawno za rozpoczęty. Czasem jednak zdarzają się nawet w tym okresie dni szare i deszczowe, kiedy ma się wyłącznie ochotę na coś ciepłego i sycącego. Właśnie wtedy z pomocą przychodzą nam dania z naszych poczciwych ziemniaków.

Ostatnio poruszaliśmy ważny tematy, dotyczący często spotykanych w okresie wiosenno-letnim zatruć ziemniakami – najczęściej zzieleniałymi, starymi, przegnitymi. Wyjaśniliśmy podstawowe reguły, które powinny być przestrzeganie, by takich nie przyjemnych sytuacji uniknąć i w pełni korzystać z walorów zdrowotnych i smaku ziemniaków.

Przepisów przy użyciu ziemniaków jest naprawdę bardzo dużo! Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. My proponujemy Wam trzy pyszne przepisy, które (mamy nadzieję) zachęcą Was do ich przygotowania, a następnie zachwycą smakiem! Proponowane przez nas dania nie są trudne i pracochłonne. Świetnie nadadzą się jako II śniadanie do pracy! Poprawią humor w szare i chłodniejsze, letnie dni!

Oto nasze propozycje:

Farmerska zapiekanka z koperkiem

Składniki:
- ¾ szklanki suchej soczewicy 
- 1 średni batat 
- 2 łodygi selera naciowego 
- ½ szklanki mrożonego zielonego groszku 
- 2 cebule 
- 1 mały ząbek czosnku (opcjonalnie) 
- 2 łyżki oleju 
- ½ szklanki przecieru pomidorowego 
- 1 łyżka sosu sojowego 
- ½ łyżeczki suszonego tymianku 
- szczypta wędzonej papryki 
- warzywny wywar 
- 300g młodych ziemniaków 
- mleko sojowe lub krowie 
- 1/3 łyżeczki gałki muszkatołowej 
- sól, pieprz, świeży koperek

Wykonanie:

1. Soczewicę namoczyć w wodzie na kilka godzin lub we wrzątku przez 2 godziny. Po tym czasie odlać wodę, przepłukać soczewicę i ugotować al dente. 
2. W głębokim garnku rozgrzać olej, wrzucić posiekaną cebulę i podsmażyć przez kilka minut. Dodać pokrojonego w kostkę batata i seler naciowy. Wszystko dusić pod przykryciem na małym ogniu podlewając od czasu do czasu bulionem warzywnym. 
3. Do miękkich warzyw dodać soczewicę, zielony groszek, sos sojowy, tymianek, wędzoną paprykę i przecier pomidorowy. Dusić pod przykryciem przez około 15 minut, aż wszystko się połączy. 
4. W osobnym garnku ugotować ziemniaki. Przygotować purée ugniatając je tłuczkiem i dodając mleko sojowe, wegańską margarynę i gałkę muszkatołową. 
5. Piekarnik nagrzać do 180°C, średnie naczynie żaroodporne nasmarować odrobiną oleju. Na dno wyłożyć równomiernie soczewicę z warzywami, na nią purée ziemniaczane. Piec przez około 25 minut, aż purée zacznie brązowieć i zrobi się chrupiąca skórka. Gotową zapiekankę posypać posiekanym koperkiem.

Pieczone placki ziemniaczane 

plackiSkładniki:
- 280 g ziemniaków 
- 1 mała cebulka szalotka 
- 1 jajko 
- 40 g masła, roztopionego 
- czarny pieprz, sól 
- 2 łyżki posiekanych świeżych ziół (np. natka pietruszki, tymianek lub szczypiorek) 
- ulubione dodatki

Wykonanie:

1. Piekarnik rozgrzać do 200 stopni. Formę na muffiny z 12 wysmarować cienko oliwą z oliwek. 
2. Ziemniaki obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach, włożyć do miski, dodać cebulkę startą na tarce o małych oczkach. Wymieszać z jajkiem, roztopionym masłem, zmielonym pieprzem oraz świeżymi ziołami. 
3. Nakładać po 1 łyżce ziemniaków do wgłębień formy. Formę wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 25 minut, na złoty kolor. 
4. Placki wyjąć z piekarnika i posypać je solą morską. Placuszki można podawać ze świeżą sałatką z sezonowych warzyw lub np. z pieczonymi burakami, serem kozim i orzechami włoskimi.

Ziemniaczana pizza

Składniki:
- 1 kg ziemniaków 
- 2 jajka 
- 1 łyżka bazylii, tymianku i oregano 
- 4 pomidory 
- 5 ząbków czosnku 
- 10 plasterków wysokiej jakości wędliny lub samodzielnie upieczonego mięsa, 
- 1/3 papryki czerwonej 
- 1/3 papryki żółtej 
- 1 cebula 
- garść czarnych oliwek 
- 50-100 g tartego sera zależenie jak dużo sera lubimy 
- sól 
- 1 łyżka oleju do posmarowania blachy 

Wykonanie:

1. Ziemniaki obierać, pociąć na mniejsze kawałki i ugotować w osolonej wodzie do miękkości. Zupełnie wystudzone ziemniaki przepuścić przez prasę do ziemniaków lub rozdrobnić tłuczkiem. 
2. Do masy ziemniaczanej dodać jajka, starte 2 ząbki czosnku, sól i po jednej łyżeczce bazylii, tymianku i oregano. Wyrobić w miarę gładką masę i przełożyć na natłuszczoną blaszkę do pizzy. 
3. Spód wstawić do piekarnika nagrzanego do 220 stopni na 15 minut. Masa musi być po wyjęciu sucha w dotyku z delikatną skorupką. 
4. Pomidory obrać ze skórki i smażyć na patelni z dodatkiem ziół i czosnku przez kilka minut aż powstanie sos pomidorowy, który należy rozsmarować na ziemniaczanym spodem. Na sosie ułożyć dodatki i piec przez 25 minut na środkowej półce piekarnika w temperaturze 220 stopni. Na koniec posypać pizzę serem.

 

Smacznego!

« dieta

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego