500 osób online (325 desktop_mac) (175 stay_primary_portrait)

Jak schudnąć bez odchudzania - część 2

30.12.2016

Jak schudnąć bez odchudzania - część 2

W dniu wczorajszym zastanawialiśmy się wspólnie, w jaki sposób wybrać nawyki, które należy poprawić, aby osiągnąć zdrowie, wymarzoną figurę oraz poprawę sprawności. Oto ciąg dalszy. Zaciekawiony? A więc zaczynamy.

JAKIEGO TYPU NAPOJE WYBIERASZ?


  • Ile wody pijesz codziennie?

Jeśli jest to 1 -2 szklanki dziennie lub w ogóle po nią nie sięgasz, to spróbuj wypijać od 8 do 12 szklanek wody codziennie. Jeśli jest to dla Ciebie problem, dodaj do wody plaster obranej cytryny czy kawałek pomarańczy, listki świeżej mięty. Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu jest kluczem do zdrowia.

 

  • Ile filiżanek kawy i herbaty wypijasz w ciągu dnia? Czy dodajesz cukier, śmietankę, mleko?

Pijesz jedynie kawę z cukrem i śmietanką? Nie bój się sięgać po poranną kawę, jednak ogranicz a najlepiej wyeliminuj z niej cukier, a śmietankę zastąp mlekiem max.2% tłuszczu. Cukier dostarcza pustych kalorii, których kumulacja po pewnym czasie będzie widoczna w okolicach talii i „boczków”. Dodatkowo pamiętaj, że kofeina i teobromina z kawy i herbaty, dostarczane w nadmiernej ilości, będą działały moczopędnie, przez co zamiast nawadniać, odwodnią Twoje ciało. Najlepszym i do tego naturalnym nawadniaczem, niezaprzeczalnie, jest woda i to ona powinna być płynną podstawą Twojej diety.

 

  • W jakiej ilości są to napoje słodzone, z dodatkiem cukru, a może korzystasz z soków?

Soki zawierają wiele cennych witamin i składników mineralnych, ale ze względu na obróbkę technologiczną, został w dużej ilości usunięty z nich błonnik. Dlatego zachęcamy do zjadania owoców i warzyw w ich naturalnej postaci. Badania dowodzą, iż picie soków nawet tych 100%, może zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2. Z kolei jedzenie całych owoców je zmniejsza. Dlatego też wyrzuć z menu soki, napoje czy nektary i zapomnij o gazowanych napojach słodzonych. W zamian pij więcej wody.

 

ILE CZASU POTRZEBUJESZ NA ZJEDZENIE POSIŁKU?


Mam nadzieję, że nie mniej niż 20 minut. Tyle czasu potrzeba, aby do mózgu dotarła informacja, iż jesteśmy najedzeni. Jeśli jesz bardzo szybko, jest to łatwy sposób by się przejeść. Z kolei osoby, które wolno spożywają posiłki, mają tendencję do „skubania” jedzenia aż do ostatniego okruszka. To też nie jest zdrowe rozwiązanie. Naucz się słuchać Twojego organizmu. Jeśli czujesz, że za chwilę będziesz „pełny” – zakończ posiłek. Jeśli jesz większość posiłków, w krótszym czasie niż 20 minut – postaraj się zwolnić. Żuj wolniej. Zrób przerwę w trakcie posiłku. Odłóż widelec, łyżkę między kęsami.

 

JAKI JEST TWÓJ SCHEMAT ŻYWIENIA?


  • Jak często jadasz śniadania czy masz w zwyczaju dojadać między posiłkami?

Ważnym element zdrowego podejścia do żywienia, jest rozplanowanie odpowiedniego dowozu energii w ciągu całego dnia. Nie od dziś wiadomo, że regularne spożywanie posiłków o odpowiedniej kaloryczności, rozłożonej w ciągu dnia, gwarantuje szybszą utratę masy ciała. Zaplanowanie czasu na posiłki pozwoli Ci kontrolować, ile zjesz. A dzięki temu nie będziesz głodny w ciągu dnia i „nie rzucisz się” na lodówkę przy najbliższej okazji J Postaraj się zjadać 3 główne posiłki w ciągu dnia i 2 mniejsze przekąski.

 

CO ROBISZ, KIEDY JESZ?


  • Oglądasz telewizję, pracujesz a może grasz na komputerze?

Kiedy jesteś pochłonięty innym zadaniem, tracisz kontrolę nad tym, ile i jakiego rodzaju żywność spożywasz. Postaraj się, aby konsumpcja kolejnego posiłku była dla Ciebie chwilą relaksu. Skoncentruj się na posiłku. Celebruj doznania smakowe. Odczuj w ustach każdy kęs i ciesz się z niego. Obiecujemy, że potrawy będą teraz o wiele smaczniejsze a sam czas posiłku jeszcze przyjemniejszy.

 

JAKI JEST TWÓJ NASTRÓJ PRZED, W TRAKCIE I PO POSIŁKU?


  • Jesteś szczęśliwy, radosny a może smutny, przygnębiony?

Dla niektórych osób poszczególne odczucia mogą prowadzić do pomijania posiłku bądź przejadania się, pomimo braku uczucia głodu. Gdy jedzenie jest wywołane przez emocje, często jest nieplanowane i niekontrolowane. A to oznacza, że zwiększa się ryzyko zjedzenia dodatkowych kcal. Spróbuj ustalić czy to emocje determinują Twoją chęć jedzenia. Jeśli tak - opracuj plan, dzięki któremu to Ty będziesz Panem swojego żołądka. Unikaj okazji do podjadania – zamiast oglądania TV czy leniuchowania na kanapie, idź na spacer. Zajmij się tym, co kochasz i jest Twoją pasją. Kiedy jesteś zdenerwowany, idź pobiegać lub pogadaj z przyjacielem, ale z pewnością nie sięgaj po łakocie. Nie rozwieją one Twoich zmartwień a wywołają jedynie poczucie winy, że znów się poddałeś. Dlatego wypracuj w sobie system, dzięki któremu przekierujesz swoje emocje z jedzenia na rozwój swoich zainteresowań czy poprawę sprawności.

 

ILE MINUT W CIĄGU TYGODNIA POŚWIĘCASZ NA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ?


Prowadzisz siedzący tryb życia bądź ćwiczysz jeden, dwa razy w tygodniu? Postaraj się wykonywać ulubioną aktywność fizyczną, co najmniej przez 30 minut 3-4 razy w tygodniu. Aktywność fizyczna jest nieodzownym elementem zdrowego stylu życia. Pomaga ona w osiągnięciu wymarzonej sylwetki i utracie kilogramów, dzięki spalaniu dodatkowych kcal. Ćwiczenia podnoszą Twój metabolizm, przez co organizm spala więcej energii, także będąc w spoczynku. Nawet nie wiesz, jak szybko znikną niechciane kilogramy. Jeśli nie wiesz, jak zacząć – jesteśmy do dyspozycji – nasi trenerzy pomogą Ci w ustaleniu planu treningowego.

 

Teraz już wiesz, co i w jaki sposób należałoby poprawić. Wybierz dwa lub trzy elementy, nad którymi będziesz pracować w nadchodzącym roku. Zapisz realne i konkretne postanowienia. Upewnij się, że będziesz mógł je skontrolować i zmierzyć. Zamieść swoje cele w widocznym miejscu – lodówka sprawdza się fantastycznie - może być to również lustro czy wygaszacz ekranu komputera. Znajdź osobę, która będzie Cię wspierać w trudnych momentach. Skonfiguruj system nagród za odniesione sukcesy. Z pewnością pojawią się chwilę zwątpienia, ale nie traktuj tego, jako porażki. Skupiaj się na pozytywnych aspektach Twoich osiągnięć i bądź z nich dumny!

 

LIONFITNESS

Motywacja Lion 3.0.

« motywacja

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego