540 osób online (351 desktop_mac) (189 stay_primary_portrait)

Zaburzenia snu a aktywność seksualna

15.03.2017

Zaburzenia snu a aktywność seksualna

Zaburzenie snu to powszechnie występująca dolegliwość mogąca przerodzić się w stan chorobowy. Cierpią na nią osoby posiadające stresującą pracę, z zaburzeniami psychicznymi, czy mężczyźni z przerostem prostaty. Pomimo to okazuje się, że ta przypadłość częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Czym jest to spowodowane, jakie ma skutki i jak jej zaradzić dowiecie się w dalszej części artykułu.

U większości kobiet w czasie menopauzy pojawiają się zaburzenia snu spowodowane nasilonymi uderzeniami gorąca w nocy. Jest to jeden z objawów zmian hormonalnych jakie zachodzą w organizmie kobiety około 50 roku życia. Brak odpowiednio długiego snu powoduje rozdrażnienie, osłabienie, może nawet doprowadzić do depresji. Nowe badanie które ukazało się w styczniu br. w NAMS (Journal of the North American Menopause Society) dowodzi, że problemy ze snem mogą również wpływać na poziom kobiecej satysfakcji seksualnej.

W tym badaniu wzięło udział aż 93,668 kobiet w wieku od 50 do 79 lat, przeanalizowano zależność pomiędzy czasem snu a poziom satysfakcji seksualnej kobiet. 31% uczestniczek cierpiała na bezsenność. 52% kobiet zadeklarowała aktywność seksualna w ciągu ostatniego roku, natomiast  56% z nich była dość lub bardzo zadowolona ze swojej obecnej aktywności seksualnej. Wyniki badania mówią, że krótki czas snu (definiowany jako mniej niż 7 do 8 godzin na dobę) wiązał się z niższym poziomem satysfakcji seksualnej uczestniczek badania.

Wiadomo, że wraz z wiekiem poziom aktywności seksualnej spada. Zaburzenia snu z kolei zdarzają się coraz częściej wraz z kolejnymi wiosnami życia. Jednak jak duży wpływ na życie seksualne ma ilość godzin snu? Badania dowodzą, że kobiety >70 roku życia które śpią mniej niż 5 godzin dziennie, są nawet o 30% mniej aktywne seksualnie w porównaniu do ich wysypiających się (7-8h/dobę) rówieśniczek.

Dyrektor NAMS dr JoAnn Pinkerton mówi -"Istnieją skuteczne metody leczenia, które mogą pomóc z zaburzeniami snu i satysfakcją seksualną, w tym terapia hormonalna, która jak dowodzi to badanie jest skuteczna w niwelowaniu objawów menopauzy u kobiet".

Należy pamiętać, że każdy z Nas niezależnie od wieku, płci ma prawo do szczęścia. Każdemu to szczęście daje inna aktywność życiowa i za wszelką cenę musimy dążyć by być sprawnym a przez co szczęśliwym jak najdłużej. Wszelkie przeciwności m.in. te wywołane bezsennością czy menopauzą można zniwelować. Niekiedy pomaga sama zmiana nawyków żywieniowych i trybu życia. Wietrzenie sypialni przed snem, unikanie kofeiny w godzinach popołudniowych, spacer, stretching czy joga wielu osobom pomagają się zrelaksować i zasnąć. Gdy domowe sposoby nie będą przynosiły pożądanych efektów, należy zwrócić się o pomoc do lekarza, który w przypadku menopauzy może zaproponować  hormonalną terapię zastępczą lub skierować do odpowiedniego specjalisty.

autor: mgr Marta Wojda, dietetyk Lionfitness

źródło: Kling, Juliana M. MD, MPH; Manson, JoAnn E. MD, DrPH; Naughton, Michelle J. PhD, MPH; Temkit, Mhamed PhD; Sullivan, Shannon D. MD, PhD; Gower, Emily W. PhD; Hale, Lauren PhD; Weitlauf, Julie C. PhD; Nowakowski, Sara PhD; Crandall, Carolyn J. MD, MS. Association of sleep disturbance and sexual function in postmenopausal women. Menopause, January 2017

« joga

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego