303 osoby online (197 desktop_mac) (106 stay_primary_portrait)

Najwięcej soli jest w...

27.01.2015

Najwięcej soli jest w...

Sól spożywana w rozsądnych ilościach jest zdrowa. Wspomaga gospodarkę wodną organizmu, umożliwia prawidłową pracę mięśni i układu nerwowego. Niestety na skutek współczesnej diety często jadamy jej zbyt dużo. Czy wiesz, w jakich produktach soli jest najwięcej?

Zdrowy człowiek powinien zjadać do 2300 mg sodu każdego dnia, a osoby z problemami z nadciśnieniem nie powinny jadać jej więcej niż 1 500 mg dziennie. Tymczasem większość z nas zjada jej więcej nie wiedząc, że to, co kładą na talerz zawiera duże ilości soli. Oto najbardziej słone pokarmy. Gdy je kupujesz i jesz pamiętaj, by trzymać ręce z dala od solniczki.

Mrożone, gotowe potrawy
Jedna porcja mrożonej lazanii to 1200 mg sodu, a więc ponad połowa dziennego zapotrzebowania osoby zdrowej i prawie maksymalna dawka dla osoby chorej na nadciśnienie. Zawsze czytaj etykiety na gotowych potrawach i czytaj je uważnie – interesuje cię ilość sodu w całej porcji, a nie w 100 g.

Płatki śniadaniowe
Porcja płatków mieszcząca się w szklance może zawierać 250 mg sodu. Jeśli lubisz płatki, zmieszaj pół szklanki dmuchanego ryżu z połową szklanki ulubionych płatków i taką mieszankę dodaj do mleka czy jogurtu. Możesz także poszukać płatków z niską zawartością sodu. Zwykle te bardziej przetworzone płatki (kółeczka, kuleczki, itp.) zawieraja więcej sodu niż mieszanki z płatków naturalnych.

Sok warzywny
Szklanka soku pomidorowego czy wielowarzywnego to prosty sposób na zwiększenie liczby porcji warzyw w codziennej diecie. Jednak nie każdy sok będzie dla ciebie dobry, jeśli musisz uważać na ilość soli, jaką zjadasz. Niektóre soki są bardzo słone - jedna szklanka zawiera 480 mg sodu. Na szczęście bez problemu na sklepowej półce znajdziesz soki o obniżonej zawartości tego pierwiastka.

Warzywa w puszce
Wiedziałeś, że puszka kukurydzy zawiera nawet 730 mg sodu? Zanim kupisz, sprawdź ile soli dodano do warzyw puszkowanych, na które masz ochotę. Zawsze, gdy przyrządzasz danie z wykorzystaniem puszkowanych warzyw, dokładnie je wypłucz przed dodaniem do potrawy – to pozwala pozbyć się części soli.

Niektóre przetwory mięsne
Pakowane w folię kiełbaski i wędliny także mogą zawierać sporo soli. Niektóre rodzaje salami są pod tym względem rekordzistami – 362 mg sodu w dwóch plastrach! Zwracaj szczególną uwagę na przetwory o obniżonej zawartości tłuszczu – to one zwykle mają większą zawartość sodu.

Zupy z proszku i puszki
Czasami to najszybszy sposób na rozgrzanie się w chłodny dzień. Niestety zupy instant to także często „solna bomba". Podobnie jest z zupami w puszcze, które zawierają do 750 mg sodu w porcji. Rozwiązanie? Czytaj etykiety.

Marynaty i gotowe sosy
Gotowe marynaty i sosy są kolejną grupą produktów, na które należy zwracać uwagę. Łyżeczka sosu sojowego może zawierać ponad 1000 mg sodu. Dlatego używaj go z umiarem. Najlepiej jest samemu przygotowywać marynaty i sosy, bo wtedy w 100% kontrolujesz ilość zawartej w nich soli.

Orzeszki
100 g prażonych, solonych orzeszków to 192 mg sodu. Lepiej zatem jeść orzeszki niesolone, które są tak samo kaloryczne i zawierają te same substancje odżywcze, co ich solone odpowiedniki.

Słone przekąski
30 g czipsów ziemniaczanych zawiera 140 mg sodu
30 g chrupków serowych zawiera 240 mg sodu
30 g precli zawiera 390 mg sodu
Uwaga! Przekąski oznaczone jako beztłuszczowe wcale nie zawierają mniej soli; mogą nawet zawierać jej więcej.

Jak odczytywać oznaczenia
„Bez soli" - produkt zawiera mniej niż 5 mg sodu w porcji
„Niska zawartość soli" - do 140 mg sodu w porcji
„Obniżona zawartość soli" - poziom sodu obniżony o 25%
„Niesolony" - bez dodatku soli, ale z naturalną zawartością sodu

Imiona soli
Jeśli w składzie produktu znajdziesz: sodium, disodium, monosodium lub trisodium, niezależnie od tego jaki jest drugi człon nazwy substancji (citarate, saccharin, phosphate, alginate, itp.), to znak, że produkt zawiera sól.

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego