355 osób online (231 desktop_mac) (124 stay_primary_portrait)

Suplementacja diety – warto stosować czy nie?

30.11.2011

Suplementacja diety – warto stosować czy nie?

Suplementacja oznacza przyjmowanie przez pewien czas składnika pokarmowego w postaci preparatów farmaceutycznych w kapsułkach, tabletkach, kroplach, itp. Powinna ona dotyczyć tych składników, które występują w diecie w zbyt małej ilości.

Pomyśl, czego potrzebujesz
Zanim podejmiemy decyzję o zastosowaniu jakiegoś suplementu diety, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań. Po pierwsze, warto przeanalizować swoją dietę i sprawdzić, czy rzeczywiście brakuje w niej składnika, który chcemy spożywać w postaci suplementu. W tym celu najlepiej byłoby udać się na wizytę do dietetyka, który zweryfikuje czy to, co spożywamy jest adekwatne do zapotrzebowania. Po drugie, można ocenić stan odżywienia organizmu i sprawdzić, czy istnieją jakieś niedobory. Aby to zrobić, trzeba udać się do lekarza. Efektywna suplementacja powinna być ukierunkowana na te składniki, których brakuje w ustroju lub w codziennej diecie.

Przyczyny niedoborów
W przypadku stwierdzenia niedoborów pewnych składników, kolejnym krokiem jest znalezienie powodów takiego stanu rzeczy, a może ich być co najmniej kilka – nieprawidłowe, codzienne odżywianie się, stosowanie przez długi czas restrykcyjnych, często niskoenergetycznych diet, choroba i zaburzenia wchłaniania. Niedobory często są skutkiem prowadzenia ogólnie niezdrowego stylu życia - nadużywania alkoholu, kawy i innych używek oraz nieprawidłowych zwyczajów żywieniowych. Inną przyczyną może być fizjologiczny wzrost zapotrzebowania na niektóre składniki mineralne, jaki ma miejsce na przykład w ciąży czy w trakcie laktacji. W każdym przypadku, niezależnie od przyczyny występowania niedoborów, zawsze należy zacząć od modyfikacji diety i uzupełnienia jej o  odpowiednie ilości deficytowych składników. Do czasu wprowadzenia stosownych zmian i uzupełniania braków można stosować suplement diety. Jednak tego typu decyzje powinny być zawsze poprzedzone konsultacją lekarską i dietetyczną.

Dla kogo są suplementy diety?
Suplementy diety najczęściej stosowane są u osób:

  • będących na bardzo restrykcyjnej diecie
  • starszych
  • kobiet ciężarnych i karmiących
  • sportowców i osób o zwiększonej aktywności fizycznej
  • cierpiących na choroby przewlekłe oraz schorzenia metaboliczne
  • z zaburzeniami wchłaniania.

Podjecie decyzji o stosowaniu suplementu należy konsultować z lekarzem i dietetykiem. Długość stosowania i rodzaj suplementu powinny być uzależnione od celu i indywidualnie dobrane.

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego