442 osoby online (287 desktop_mac) (155 stay_primary_portrait)

Masaż w cyklu rehabilitacyjnym

21.12.2011

Masaż w cyklu rehabilitacyjnym

Masaż stosuje się nie tylko do relaksacji. Odpowiedni dotyk, jego siła i kierunek ruchu oddziałują na cały organizm, dzięki czemu masaż ma szerokie zastosowanie w rehabilitacji.

Masaż oddziaływuje lokalnie na skórę, mięśnie, kości, stawy i więzadła. Zwiększa przez to przepływ krwi i limfy, co dalej wpływa na układy: nerwowy, krwionośny, chłonny, oddechowy, pokarmowy, wydalniczy, kostno-stawowy oraz na przemianę materii.

Oto długa lista zalet masażu:

  • zmniejszenie lub likwidacja bólu,
  • przyspieszenie gojenia ran,
  • poprawa ukrwienia i odżywienia w obrębie stawu i tkanek miękkich,
  • utrzymanie i przywracanie siły mięśni, likwidowanie przykurczów,
  • zachowanie lub powrót prawidłowej ruchomości stawów.
  • skrócenie gojenia i kostnienia poprzez poprawę ukrwienia, odżywienia i uwapnienia,
  • przeciwdziałanie powikłaniom,
  • zapobieganie zaburzeniom ogólnoustrojowym
  • poprawę odżywienia i uelastycznienia skóry,
  • likwidacje zrostów wewnątrzstawowych, okołościęgnistych i okołostawowych,
  • usuwanie głębokich zrostów, zmniejszanie blizn
  • zapobieganie, zmniejszenie i likwidacja obrzęków,
  • ograniczenie i przyspieszenie wchłaniania wylewów i krwiaków,
  • zapobieganie zrostom łącznotkankowym,
  • przywracanie pełnego zakresu ruchu w stawie

Masaż znajduje zastosowanie w leczeniu urazów ortopedycznych takich jak: stłuczenia, uderzenia, zmiażdżenia, skręcenia, zwichnięcia, podwichnięcia, złamania kości i zabiegi operacyjne. Przyspieszenie przepływu krwi i limfy powoduje lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek. Przekłada się to bezpośrednio na zmniejszenie i likwidowanie bólu, obrzęków, wylewów oraz krwiaków.  Masaż wykonywany po zabiegach operacyjnych przyspiesza procesy gojenia ran - eliminuje przykurcze oraz przywraca pełne zakresu ruchu w stawach. Zapobiega przy tym powikłaniom, powstawaniu głębokich zrostów łącznotkankowych i wpływa na zmniejszenie blizn. Przy złamaniach masaż również przyspiesza procesy gojenia i kostnienia poprzez poprawę ukrwienia, odżywienia i uwapnienia.

Masaż czesto wykorzystywany jest do leczenia zespołów bólowych kręgosłupa. Nie stosuje się go jednak w okresach ostrych (pierwsze 7 dni nasilonego bólu), ale w okresach podostrych i przewlekłych (do 3 miesięcy po ustąpieniu okresu ostrego). Masaż przynosi ulgę w bólu, rozluźnia mięśnie, zwiększa ruchomość stawów i działa uspokajająco. Powinien być stosowany zapobiegawczo w celu utrzymania prawidłowego napięcia mięśni przykręgosłupowych i lepszego ich odżywienia.

W chorobach reumatycznych masaż rozluźnia nadmiernie napięte mięśnie, poprawia ukrwienie, zmniejsza obrzęki przez co w znacznym stopniu ułatwia wykonywanie ruchów w zajętych chorobowo stawach. Stosowany regularnie zapobiega utrwalaniu przykurczy i opóźnia procesy zwyrodnieniowe w tkance mięśniowej.

W chorobach wewnętrznych, przez wpływ na układ krążenia i  chłonny można go stosować w chorobach naczyń obwodowych celem zmniejszenia obrzęków i poprawienia krążenia żylnego.  W chorobach układu oddechowego zapaleniu oskrzeli, astmie oskrzelowej, dychawicy oskrzelowej, dystonii płucnej i innych, stosuje się masaż klatki piersiowej, który rozluźnia mięśnie oddechowe ułatwiając oddychanie oraz pozbycie się zalegającej wydzieliny. Masaż brzucha wspomaga funkcje jelit, jest zalecany przy zaparciach i problemach trawiennych.

Dla poszczególnych schorzeń i w konkretnym ich stadium stosuje się odpowiednie rodzaje masażu i jego techniki. Ich prawidłowy dobór należy do masażysty, ale powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Autor:Piotr Potentas

« rehabilitacja

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego