Biegiem po dłuższe życie
08.05.2013
Regularny jogging wydłuża życie – donoszą naukowcy z Copenhagen City Heart. To najnowsze doniesienia na ten temat, z którymi warto się zapoznać i... zacząć wreszcie biegać!
Na regularnym bieganiu mężczyźni mogą „wygrać" 6,2 roku, a kobiety 5,6 roku. O tyle wydłuża się życie biegaczy według naukowców, którzy swoje odkrycia zaprezentowali w ty6m roku na konferencji EuroPRevent2012. Z nieopublikowanych jeszcze na piśmie badań wynika, że największe korzyści przynoszą 1-2,5 godziny biegu tygodniowo z niską lub średnią intensywnością.
Od lat trwa debata, czy bieganie jest zdrowe, czy szkodliwe. Jej początki sięgają lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, gdy gazety zaczęły nagłaśniać przypadki śmierci, do których doszło podczas maratonów i innych biegów.
Badania Copehagen City Heart rozpoczęły się w 1976 roku i obejmowały 20 000 kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 93 lat. Dzięki nim po dziś dzień wzbogaca się nasza wiedza o profilaktyce chorób serca i płuc, udarów, zawałów, alergii, demencji, padaczki i zaburzeń snu. W czasie badań studiowano także związek między różnymi rodzajami aktywności fizycznej a długowiecznością.
Badania zajmujące się tematyką biegania objęły 1116 mężczyzn i 762 kobiety. Badani informowali o ilości czasu, jaki poświęcają na jogging i subiektywnie opisywali intensywność wysiłku, stosując skalę: wolny bieg, bieg ze średnią prędkością, szybki bieg. Pierwsze dane zebrano w latach 1976-1978, druga tura zbierania danych odbyła się w latach 1981-1983. Następnie kontynuowano badania w latach 1991-1994 i 2001-2003.
Naukowcy porównali dane pochodzące z dwóch grup: pierwszą stanowiła oryginalna, dwudziestotysięczna grupa osób nie uprawiających joggingu, drugą – 1878 biegaczy (1116 mężczyzn i 762 kobiety). Na przestrzeni 35 lat stwierdzono 10 158 przypadków śmierci w grupie ludzi niebiegających. Wśród biegaczy w tym czasie odnotowano 122 przypadki śmierci. Analiza danych pozwoliła stwierdzić, że regularny jogging o 44% zmniejsza ryzyko śmierci u obu płci, jednocześnie wydłużając życie biegaczy średnio o 6,2 roku w przypadku mężczyzn i o 5,6 roku w przypadku kobiet.
Dalsza analiza przyniosła bardziej szczegółowe informacje. Odkryto bowiem, że największe korzyści przynoszą 2-3 treningi biegowe tygodniowo, zajmujące w sumie 1-2,5 godziny (30-75 minut biegu w czasie jednego treningu, przy 2 treningach w tygodniu i 20-50 minut biegu podczas jednego treningu przy 3 treningach tygodniowo). Najzdrowsze tempo biegu to tempo od wolnego do średniego, czyli takie, które sprawia, że oddychasz z wysiłkiem, ale nie tracisz tchu.
Bieganie ma wiele zalet: dotlenia organizm, zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę, poprawia profil lipidowy krwi (podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL), a obniża poziom trójglicerydów), obniża ciśnienie krwi, zapobiega miażdżycy, wzmacnia serce i kości, usprawnia działanie układu immunologicznego, ogranicza liczbą procesów zapalnych toczących się w organizmie, zapobiega nadwadze i poprawia funkcje intelektualne.
Aby odnosić z joggingu korzyści, nie trzeba biegać ani codziennie, ani do utraty tchu. To kolejny argument, który można wykorzystać do tego, by wreszcie zacząć uprawiać jogging!