558 osób online (363 desktop_mac) (195 stay_primary_portrait)

Metoda na wieczną młodość!

30.06.2017

Metoda na wieczną młodość!

Pomimo usilnych starań, jeszcze nikomu nie udało się powstrzymać nieubłaganego procesu starzenia. Do dziś! Badania z Brigham Young University ujawniają niezwykły sposób na spowolnienie przemijania sprawności czy urody. Czy jesteście gotowi na dawkę „tajemnej wiedzy” ;) ?

Analiza zamieszczona w Preventive Medicine ukazuje, iż osoby, które charakteryzują się regularnym, ale i wysokim poziomem wykonywanej aktywności fizycznej, mają znacznie dłuższe telomery w porównaniu do grupy prowadzącej siedzący tryb życia. Co to dla Ciebie oznacza? Odpowiedź jest prosta. Im bardziej aktywny jest dany człowiek, tym mniej w jego organizmie powstaje procesów, których skutkiem jest starzenie się.

To, że w rzeczywistości masz 35, 40 czy 50 lat, wcale nie oznacza, iż Twój organizm na tyle się czuje. Twój wiek metaboliczny może być znacznie niższy.

 

Pierwsze skrzypce w tym odkryciu grają telomery. Są one fragmentami chromosomów, które zabezpieczają je przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Można ich działanie porównać do zegara – gdyż są ściśle skorelowane z wiekiem. Za każdym razem gdy komórka ulega replikacji, telomer ulega skróceniu.

 

Autor badania przeanalizował dane (długości telomerów) pochodzące od ponad 5 tysięcy dorosłych osób, które uczestniczyły w badaniu National Health and Nutrition Examination (CDC). Stwierdził, iż osoby dorosłe o wysokim poziomie aktywności fizycznej mają telomery „młodsze” o 9 lat w porównaniu do osób o niskiej aktywności, a o 7 lat w stosunku do osób aktywnych na umiarkowanym poziomie . Wysoki poziom aktywności fizycznej uzyskiwano poprzez przeprowadzenie 30 minut joggingu dla kobiet oraz 40 minut dla mężczyzn.

 

Zaobserwowano, iż najkrótsze telomery występowały u osób o siedzącym trybie życia –mieli mniej niż 140 bazowych par DNA na końcu ich telomerów niż aktywni uczestnicy badania.

Choć dokładny mechanizm oddziaływania ćwiczeń na długowieczność nie jest znany. Prof. nauk przyrodniczych, Larry Tucker, podejrzewa, iż może mieć to związek z występowaniem stresu oksydacyjnego czy stanu zapalnego. Ze względu na wcześniejsze przesłanki, przedstawiające zależność długości telomerów z powyższymi czynnikami.

 

Więc nie pozostaje nic innego, jak wdrożyć w codzienność ulubioną aktywność fizyczną! Dzięki której  pozostaniemy młodzi, sprawni i piękni J

 

Autor: Katarzyna Anna  Szuba, dietetyk

 

Źródło:

Larry A. Tucker. Physical activity and telomere length in U.S. men and women: An NHANES investigationPreventive Medicine, 2017

« bieganie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego