347 osób online (225 desktop_mac) (122 stay_primary_portrait)

Długoterminowe skutki krótkotrwałego obżarstwa

22.08.2012

Długoterminowe skutki krótkotrwałego obżarstwa

Epizdy obżarstwa wpływają na masę ciała i gromadzenie tkanki tłuszczowej nawet wtedy, gdy uda się zrzucić zbędne kilogramy.

Szwedzcy naukowcy odkryli, że wystarczy miesiąc „poluzówki" - zwiększonej kaloryczności diety i zaniechania ćwiczeń - aby nawet po dwóch latach odczuć jej skutki w postaci większej masy ciała i większej ilości tkanki tłuszczowej.

Naukowcy badali długoterminowe skutki siedzącego, żarłocznego trybu życia. 18 osobom na cztery tygodnie polecono zaniechanie ćwiczeń i zalecono dietę o podwyższonej o 70% kaloryczności. Osoby z grupy kontrolnej w tym czasie normalnie ćwiczyły i jadły. Po czterech tygodniach masa ciała w grupie badanej wzrosła średnio o 6,4 kg. Nadwagę tę badani zrzucili w czasie nie dłuższym niż 6 miesięcy, wracając do wagi sprzed eksperymentu. Jednak po upływie roku od zakończenia testu okazało się, że w osoby poddane eksperymentowi miały większą zawartość tkanki tłuszczowej niż wynosiła ona w momencie rozpoczęcia badania. Różnica ta wzrosła jeszcze bardziej po upływie kolejnego półtora roku. To dowodzi, że czterotygodniowy okres obżarstwa i lenistwa może wpływać na zwiększoną ilość tkanki tłuszczowej nawet po latach od zakończenia obżarstwa i powrocie do ćwiczeń.

Zastanów się więc, czy warto na pewien czas rezygnować ze zdrowej i prawidłowo zbilansowanej diety. Aby nie popełniać dużych, żywieniowych błędów, możesz korzystać z naszego bezpłatnego narzędzia: analizatora diety, który pomoże ci ocenić wartość odżywczą i kaloryczność posiłków.

Badania opublikowano w BioMed Central's – ogólnodostępny dziennik Nutrition & Metabolism
Autor badania: Åsa Ernersson z Linköping University Sweden

« odchudzanie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego