445 osób online (289 desktop_mac) (156 stay_primary_portrait)

Masz skłonności do tycia? Tego musisz unikać!

25.09.2012

Masz skłonności do tycia? Tego musisz unikać!

Myślisz, że słodkie napoje to jedynie puste kalorie? Jest gorzej, bo częste ich spożywanie wzmaga aktywność genów odpowiedzialnych za skłonność do tycia.

Od dawna było wiadomo, że ryzyko nadmiernego przybierania na wadze to wypadkowa czynników genetycznych i środowiskowych (trybu życia, diety). Teraz jednak pierwszy raz udało się naukowo dowieść, że czynniki te nie są ze sobą niezwiązane – odkryto wspólny wpływ konsumpcji słodzonych napojów i działania genów.

Dołącz do nas na Facebooku

30 lat rewolucji w żywieniu
Na przestrzeni ostatnich trzech dekad drastycznie wzrosła na świecie konsumpcja słodzonych napojów gazowanych, a wśród amerykańskich nastolatków, kalorie pochodzące z takich napojów stanowią największe źródło energii w diecie. W 2009 roku naukowcy wskazywali na to, że spożywanie takich napojów podnosi ryzyko chorób przewlekłych, w tym cukrzycy typu 2. Wtedy jeszcze nikomu nie udało się wykazać związku między piciem napojów słodzonych, czyli czynnikiem środowiskowym, a wpływem na BMI genów odpowiedzialnych za skłonność do tycia.
Ponieważ statystyczny Amerykanin średnio rocznie wypija 45 kg słodzonych, gazowanych napojów, to właśnie grupa blisko 200 tysięcy Amerykanów wzięła udział w badaniu, którego wyniki publikowano 21 wrzesnia 2012 r. w NEJM (New England Journal of Medicine.

Wyniki
Ucestnicy badań wypełniali szczegółowe ankiety dotyczące jakości,  częstości i ilości spożywanego jedzenia oraz wypijanych napojów.

Na podstawie zebranych informacji podzielono badanych na cztery grupy związane ze spożywaniem słodzonych napojów:
1. Bardzo niska konsumpcja – badani wypijali nie więcej niż 1 taki napój w miesiącu.
2. Niska konsumpcja - badani wypijali 1-4 takie napoje w miesiącu.
3. Średnia konsumpcja - badani wypijali 2-6  takich napojów tygodniowo.
4. Wysoka konsumpcja – badani wypijali minimum jeden taki napój dziennie.
Genetyczną skłonność do tycia badanych oceniano na podstawie 32 rodzajów polimorfizmu pojedynczego nukleotydu (drobne zmiany w obrębie genów), które uznaje się za zdolne do wpływania na BMI.

W grupie osób spożywających najwięcej słodzonych napojów stwierdzono dwa razy silniejsze, genetyczne predyspozycje do tycia (zwiekszania BMI) niż w grupie osób o niskiej konsumpcji.

Wnioski
„Regularne spożywanie słodzonych napojów może zwiększać genetyczne uwarnunkowane ryzyko otyłości. Dodatkowo osoby z wysokim genetycznym ryzykiem otyłości są bardziej narażone na szkodliwy wpływ takich napojów na wartość BMI".
A teraz po ludzku: Masz skłonności do tycia? Picie słodkich napojów je nasili i sprawi, że twoje BMI poszybuje w górę.
Słodzone napoje działają na geny odpowiedzialne za tycie jak włączenie przycisku turbo. Prawidłowa dieta i unikanie słodzonych napojów działają na te geny jak hamulec.

Zatem co wybierzesz - szklankę wody, czy puszkę ze słodkimi bąbelkami? Od takich drobnych wyborów zależy twoje BMI, zdrowie, figura i zamopoczucie. Pamiętaj o tym.

Przeczytaj też:
Cukier ogłupia

« odchudzanie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego