508 osób online (330 desktop_mac) (178 stay_primary_portrait)

Z nami nie utyjesz jesienią

13.09.2012

Z nami nie utyjesz jesienią

Gdy temperatura na zewnątrz spada, wiele osób zaczyna rozsmakowywać się w pożywnych potrawach, które potrafią co prawda rozgrzać, ale i dołożyć kilka fałd tu i ówdzie. Sprawdź, które przysmaki zagrażają twojej linii.

Tłusto i niezdrowo
Czipsy, nachos, pizza, skrzydełka i żeberka – to przekąski, które często lądują na stole, gdy panowie zasiadają do oglądania meczu. Ich wysoka kaloryczność w połączeniu z mało aktywnym trybem życia „wzbogaconym" o godziny spędzane przed telwizorem to prosta droga do jesienno-zimowego tycia. Co pojadać, aby było smacznie i zdrowo? Proponujemy warzywa z niskotłuszczowymi dipami. Radzimy też nakładać porcję jedzenia na talerzyk i na niej poprzestać zamiast korzystać z bufetu, siegając po jedzenie w nieskończoność.

Długi Oktober Fest
Co prawda święto piwa jest raz do roku, jednak charaterystyczne dla niego potrawy wcale nie znikają z naszych jadłospisów, gdy świetowanie sie kończy. Kiełbaski, sałatki ziemniaczane i piwo to przysmaki wielu panów. Zbyt często jadane nie ułatwią zachowania szczupłej sylwetki. Każdy, kto nie potrafi sobie ich odmówić powinien kontrolować wielkość zjadanych i wypijanych porcji.

Bombowe chili
Przepisów na chili jest wiele, a niektóre z nich powodują, że porcja tej potrawy może zawierać aż 500 kcal. Podobnie wygląda sprawa z wieloma mięsnymi daniami, zwłaszcza wtedy, gdy w ich składzie znajdują się tłuste kiełbaski lub duża ilość tłustego sera. Mimo wszystko nie warto rezygnować z chili, a jedynie wybrać przepis na lżejsze danie. Wystarczy skorzystać z chudego mięsa wołowego, dużej ilości fasoli i warzyw oraz z chudego sera.

Zawiesiste zupy
Beef strogonow, krem z brokułów lub cebulowa, obie z serem, to kusząca propozycja dla kogoś, kto często marznie. Jednak zawarte w nich śmietana, ser albo tłuste mięso podnoszą kaloryczność potraw. Jeśli chcesz dbać o linię, nie sięgaj po nie zbyt często. Raczej wybieraj zupy gotowane na bulionie z warzyw, bez dodatku śmietany i mąki.

Gorące napoje
Filiżanka gorącej czekolady, kieliszek ajerkoniaku albo herbata z rumem to kusząca propozycja na jesienny wieczór. To też niestety sposób na podniesienie kaloryczności diety. Nawet w przygotowanym w domu kakao, bez dodatku śmietanki, w filiżance znajduje się aż 190 kcal. Serwowane w barach i restauracjach tego typu napoje mogą być jeszcze bardziej kaloryczne. Aby się rozgrzać zdrowo i niskokalorycznie, pij zieloną lub białą herbatę bez cukru – zero kalorii i mnóstwo przeciwutleniaczy.

Cukierek albo piskus
Czy tego chcemy, czy nie, dzieci uwielbiają bawić się w Halloween, wędrując od sąsiada do sąsiada i prosząc o słodycze. Może jeszcze nie wszędzie w Polsce dzieci tak się bawią, ale w wielu miejscach tak właśnie jest. Jeśli nie masz dzieci, a masz w domu słodycze, gdy gromadka przebierańców zadzowni do twoich drzwi, oddaj im wszystkie słodkie przekąski. Jeśli twoje dzieci w Halloween uzbierają siatkę smakołyków, dawkuj im je rozsądnie i powstrzymaj się od wyjadania im ich zdobyczy.

Makarony i sery
Danie na bazie makaronu i okraszone serem to szybki sposób na przygotowanie ciepłego posiłku, który smakuje dzieciom i dorosłym. Nie jest to jednak danie niskokaloryczne, a dodatek szynki lub parówek podniesie jeszcze wartość energetyczną takiej potrawy. Używaj więc do jej przygotowania chudy ser i choć część szynki lub parówek zastąp warzywami. Smak nadal będzie doskonały, a samo danie lżejsze.

Puree ziemniaczane
Tradycyjny przepis na puree to przepis na nabieranie ciała. Masło, śmietana albo pełnotłuste mleko sprawiają, że w porcji puree przybywa do 240 kcal. Gdy takie puree zostanie polane zawiesistym sosem, jego kaloryczność może wzrosnąć do 300 kcal. Robiąc puree, używaj więc oszczędnie masło, zastąp tłuste mleko chudszym i odpuść sobie sos.

Warzywa na ciepło z okrasą
Gotowane warzywa są zdrowe i pożywne. Gdy polejemy je sosem, tartą bułką z masłem, oprószymy serem, ich wartość kaloryczna wzrośnie czterokrotnie. Czy warto?

Jabłka i orzeszki
I jabłka i orzechy to zdrowe produkty, które bardzo łatwo zamienić w kaloryczną bombę: szarlotka z bitą śmietaną albo kulką lodów, orzeszki w miodzie. Żeby nie utyć, zdrowe produkty w niezdrowej oprawie trzeba sobie dawkować bardzo ostrożnie. Warto o tym pamiętać, wybierając przekąskę lub deser.

Umiar jest kluczem do sukcesu
Jeżli każdego dnia zjesz 100 kcal więcej niż ich zużywasz, po roku utyjesz 5 kg. Dlatego warto kontrolować ilość i jakość jedzenia:
- kontroluj rozmiar porcji, jakie zjadasz
- pij alkohol z umiarem
- jedz dużo warzyw bez dodatku sosów, tłuszczu i cukru.

I jeszcze jedno: regularnie podejmuj aktywność fizyczną!

 

Dołącz do nas na Facebooku

« odchudzanie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego