496 osób online (322 desktop_mac) (174 stay_primary_portrait)

Alternatywne sposoby walki z bólem

18.06.2012

Alternatywne sposoby walki z bólem

Leki apteczne potrafią łagodzić chroniczny ból. Nie są jednak obojętne dla zdrowia. Poznaj inne sposoby na życie bez bólu – od akupunktury po jogę.

Nie każdy wie, że jeśli chodzi o łagodzenie chronicznego bólu, istnieje wiele alternatyw dla leków. Większość z nich, początkowo nieakceptowana przez środowisko medyczne, obecnie wraca do arsenału środków stosowanych w wyspecjalizowanych ośrodkach walki z bólem. Nie wszystkie jednak są skuteczne, niektóre są wręcz niebezpieczne. Część z nich z powodzeniem uwalnia od bólu pleców, bólu związanego ze zwyrodnieniem stawów czy od bólu głowy, ale jest nieskuteczna w leczeniu bólu na tle fibromialgii, czy zwyrodnienia nerwów na tle cukrzycowym. Dlatego bardzo ważne jest, aby osoby poszukujące niefarmakologicznego leczenia bólu wiedziały, które sposoby i specyfiki mają szansę im pomóc. Na ten temat trzeba wcześniej porozmawiać z doświadczonym lekarzem.

Akupunktura
Początkowo traktowana z wielką nieufnością, dziś jest główną alternatywą dla leków farmakologicznych. Udowodniono bowiem, że działa skutecznie w wielu rodzajach bólu, m.in. w przypadku fibromialgii, zwyrodnienia stawów, bólów krzyża i kontuzji sportowych. Jak działa akupunktura? Tego nikt nie wie. Podejrzewa się, że wyzwala w organizmie produkcję naturalnych substancji przeciwbólowych, albo że blokuje przepływ impulsów nerwowych. Wielu lekarzy wysyła swoich pacjentów na akupunkturę, bo wiedzą, że nawet jeśli nie pomoże, to z pewnością nie zaszkodzi.

Marihuana
Poza kontrowersjami, jakie budzi, trzeba przyjąć do wiadomości, że jej działanie obejmuje także łagodzenie pewnych rodzajów bólu. Należą do nich bóle wynikające z przebiegu stwardnienia rozsianego i HIV. Udowodniono także, że marihuana łagodzi nudności, więc można by przepisywać ją osobom poddanym chemioterapii. Niestety nie jest to środek w pełni bezpieczny - u niektórych ludzi może wywoływać psychozy i uzależnia. W USA dostępne są farmaceutyki zawierające wyciąg z marihuany. Stosuje się je w przypadku osób poddawanych chemioterapii i w przypadku szybkiej utraty masy ciała w przebiegu AIDS.

Ćwiczenia fizyczne
Ruch to nie terapia, ale wiele badań naukowych udowodniło, że potrafi przynosić ulgę w różnych rodzajach bólu, dodając energii i poprawiając nastrój. Każdy, kto cierpi na chroniczne bóle powinien spytać lekarza o to, czy w jego przypadku ruch może pomóc. W związku z różnymi innymi dolegliwościami, czy schorzeniami, lekarz może podpowiedzieć taki, a nie inny rodzaj wysiłku fizycznego.

Chiropraktyka
W Polsce, częściej znana pod nazwą kręgarstwa, chiropraktyka ma wielu zwolenników i nie mało zagorzałych przeciwników. Obecnie na świecie zyskuje coraz większą, zasłużoną popularność, bo stosowana przez fachowca potrafi przynosić ulgę w bólach krzyża, co zostało udowodnione naukowo. Bardzo ważne jest, aby zwracać się o pomoc do doświadczonego chiropraktyka, który zna wskazania i przeciwwskazania do stosowania tej metody. Błędna ocena stanu zdrowia pacjenta lub chęć zarobku wielu klientom pseudochiropraktyków przysporzyła dodatkowych cierpień.

Suplementy i witaminy
Świat naukowy potwierdza tezę, że konkretne zalecenia dietetyczne i zwiększone dawki witamin mogą łagodzić pewne rodzaje bólu. Tran zmniejsza nasilenie bólu związanego z obrzękami, a miejscowe zastosowanie kapsaicyny (alkaloid odpowiedzialny za ostry, piekący smak papryki chili) przynosi ulgę m.in. w bólu zwyrodnieniowym stawów i bólu wynikającym z degeneracji nerwów w przebiegu cukrzycy. Natomiast glukozamina może złagodzić dolegliwości związane ze zwyrodnieniem stawów kolanowych.
Jeśli chodzi o suplementy diety, należy zachować ostrożność w ich stosowaniu. Wysokie dawki witaminy B6 mogą sprzyjać degeneracji nerwów. Z niektórych badań wynika, że nadużywanie żeńszenia i wyciągu z gingko biloba rozrzedza krew, sprzyjając krwawieniom, a to duże zagrożenie dla osób mających poddać się zabiegom chirurgicznym.

Psychoterapia
Wiele osób cierpiących na chroniczne bóle wzdraga się na myśl o wizycie u psychiatry. Tymczasem ból bardzo często towarzyszy depresji, którą potrafi znacząco pogłębić, a sama depresja zmniejsza tolerancję na ból, przez co staje się on jeszcze bardziej dokuczliwy. Dlatego psychoterapia może być sposobem na łagodzenie dolegliwości bólowych i warto o tym pamiętać.

Techniki redukcji stresu
Należą do nich joga, terapia relaksacyjna, hipnoza, wizualizacja, muzykoterapia, biofeedback i masaż.

Joga
Nie ulega wątpliwości, że joga łagodzi bóle kręgosłupa szyjnego i krzyża, bóle wynikające z artretyzmu i fibromialgii.
Terapia relaksacyjna - Polega na zastosowaniu technik, które uwalniają od napięcia psychicznego, a także od nadmiernego napięcia mięśni. Przynosi ulgę np. w bólach głowy i przy fibromialgii.
Hipnoza - Uwalnia od bólu krzyża i bólu wynikającego z przebiegu choroby nowotworowej.
Wizualizacja - Stosuje się ją z powodzeniem w łagodzeniu bólów głowy, bólów nowotworowych i w fibromialgii.
Muzykoterapia - Taniec lub tylko słuchanie muzyki zmniejsza bóle nowotworowe i artretyczne.
Biofeedback - Dzięki niemu można nauczyć się kontrolować funkcje organizmu, zwykle niezależne od naszej woli. Można w en sposób wpływać na ciśnienie krwi czy tempo pracy serca. Biofeedback pomocny też jest w leczeniu bólów głowy, bólów fibromialgicznych i innych.
Masaż - Przede wszystkim odpręża, łagodząc miedzy innymi bóle reumatyczne, bóle szyjnego odcinka kręgosłupa i krzyża.

Ryzyko związane z alternatywnymi sposobami leczenia bólu
Zawsze należy zachować ostrożność przed zastosowaniem mało znanych i nieakceptowanych przez tradycyjną medycynę alternatywnych sposobów leczenia bólu. Szczególnej ostrożności wymagają tzw. cudowne metody. Leczenie bólu to trudny temat i zwykle jeden środek to za mało aby poradzić sobie z uciążliwym, chronicznym bólem. Opanowanie takich dolegliwości to złożony problem, zwykle wymagający czasu, który jest niezbędny do wypracowania najlepszej kombinacji różnych metod i środków.

W konsultacji z lekarzem
Poszukiwanie alternatywnych sposobów ulżenia sobie lub najbliższym w bólu to zawsze dobry pomysł. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, aby włączyć niestandardowe metody w szerszy plan leczenia, który zawsze należy skonsultować z lekarzem.

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego