Ważna rzecz: poduszka
19.12.2014
To od niej między innymi zależy, czy będziesz się wysypiać i wstawać w dobrej formie. Dowiedz się, jak wybrać poduszkę najlepszą dla siebie.
Poduszka wpływa na jakość snu oraz na to, czy nocny wypoczynek rzeczywiście pozwala wypoczywać i wstwać w dobrej formie. Zła poduszka może bowiem powodować bóle głowy, karku, barków i ramion. Może także wywoływać chrapanie lub świszczący oddech, zwłaszcza jeśli masz skłonności do takich problemów. Na dodatek poduszka, o którą nie dbasz szybko staje się siedliskiem roztoczy, magazynem kurzu i złuszczonego naskórka. To dodatkowe wypełnienie potrafi w przypadku starszej poduszki stanowić nawet połowę jej wagi! Może warto zatem wymienić poszukę na nową co 12-18 miesięcy? Specjaliści twierdzą, że najwyższy czas na wymianę poduszki to 2 lata od jej kupna.
Rada: doskonałym sposobem na wybicie roztoczy w pościeli jest wietrzenie poduszki i kołdry na dużym mrozie. Niestety martwe żyjątka nadal pozostaną w pościeli.
Dołącz do nas na Facebooku
Poduszka a styl spania
W czasie snu głowa powinna być ustawiona w neutralnej pozycji, czyli nie powinna odchylać się ani za bardzo w tył, ani w przód. Dlatego to, jaka poduszka bedzie dla ciebie najlepsza, zależy od pozycji w jakiej najczęściej śpisz.
Śpisz na plecach: potrzebujesz dość płaskiej poduszki. Idealna będzie taka, która w dolnej 1/3 wysokości jest nieco pełniejsza i dzięki temu lepiej podeprze kark.
Śpisz na boku: potrzebujesz grubszej poduszki, która podeprze głowę na wysokości reszty kręgosłupa.
Śpisz na brzuchu: potrzebujesz bardzo cienkiej poduszki, prawie płaskiej. Możesz nawet spać bez niej, a niewielką poduszkę podłożyć pod brzuch, co zapobiegnie bólom dolnej części pleców.
Co jest w środku?
Wypełnieniem poduszek może być puch, mieszanka puchu z pierzem, gąbka lub włókna bawełnianie, wełniane czy poliestrowe. Dla osób z problemami z szyjnym odcinkiem kręgosłupa produkowane są poduszki z tzw. pamięcią (piankowe) lub lateksowe. Którą poduchę wybrać? Najlepiej mieć dwie różne, bo często zdarza się, że ta ulubiona co jakiś czas przestaje być komfortowa. Gdy boli cię szyja, przyda się taka, która lepiej podeprze kark. Po zlikwidowaniu dolegliwości wygodniejza może okazać się poduszka używana wcześniej. Gdy musisz zrezygnować ze spania na brzuchu, będziesz potrzebować wyższej poduszki, itd.
Jakie są zalety poszczególnych wypełnień?
Pianka: im jest ściślejsza (twardsza), tym lepiej spełni funkcję podporową.
Pianka z pamięcią: jej zaletą jest szybkie dopasowanie się do twojej pozycji. Wada: wywołują uczucie ciepła, potrafią wydzielać chemiczny zapach.
Lateks: to najsztywniejsze wypełnienie, które nie sprzyja gromadzeniu kurzu i roztoczy. Odpowiednio wyprofilowany stanowi najlepsze podparcie dla szyi.
Wełna, bawełna: takie poduszki są hipoalergiczne i odporne na dodatkowe zanieczyszcenia. Potrafią być dość twarde, a więc i skutecznie podpierać szyję.
Puch/pierze: można je przemieszczać wewnątrz poduszki i modelować ją do swoich potrzeb. Są miękkie. Najlepsze jest wypenienie 50% puchu i 50% pierza, bo pierze działa jak mikrosprężynki, utrzymując elastyczność. Mogą stwarzać zagrożenie dla alergików, choć wcale nie muszą, jeśli poduszka jest w zimie "przemrażana" i wymieniana co rok.
Jak kupić idealną poduszkę?
Cena nie jest najważniejsza! Droższa poduszka nie musi być wcale lepsza od tańszej. Najważniejsze jest to, jak czujesz się, gdy masz ją pod głową.
Próbuj, zanim kupisz! Jeśli masz taką możliwość, połóż się w sklepie z wybraną poduszką pod głową. Taki test jest nierealny? Stań przy ścianie tak, jakbyś chciał się na niej położyć w ulubionej pozycji i wsuń pouszkę między głowę a ścianę. Dociśnij poduszkę głową i poproś kogoś, by stwierdził, czy głowa jest ustawiona na przedłużeniu kregosłupa.
Poduszki specjalne
Wiele poduszek wyprodukowano z myślą o łagodzeniu różnych dolegliwości: uderzeń gorąca podczas menopauzy, bólu głowy, bólu karku. Ich cena może być dość wysoka, a badań potwierdzających ich skuteczność jest jak na lekarstwo. Oto przegląd poduszek specjalnych:
- Poduszki odciążające kręgosłup szyjny są wyższe w dolnej części, a niższe tam, gdzie będzie spoczywać głowa. Mogą pomóc w likwidowaniu bólów karku, ale nie poleca się ich do używania na stałe.
- Poduszki wodne są wypełnione wodą i polecają je niektórzy terapeuci. Stwarzają idelane warunki podparcia głowy i szyi, ale to, czy będa komuś odpowiadać, jest sprawą indywidualną.
- Poduszki chłodzące poleca się paniom w okresie menopauzy i uderzeń gorąca. Działają tak, że ma się wrażenie, jakby się cały czas leżało na niewygrzanej stronie poduszki.
- Poduszki zwiększające dotlenienie wyprodukowano w oparciu o technologię skarpetek poprawiajacych ukrwienie stóp. Podobno poprawiają przepływ krwi w drobnych naczyniach o 29% i niektórym ludziom przynoszą ulgę w bólach głowy.
- Poduszki przeciw chrapaniu nie mają naukowo udowodnionego działania, ale niektórzy ludzie twierdzą, że przynoszą im ulgę.
- Poduszki poprawiające pozycję ciała to poduszki podkładane pod brzuch i plecy. Potrafią polepszyć jakość snu osób sypiających na brzuchu lub boku.