510 osób online (331 desktop_mac) (179 stay_primary_portrait)

Chirurg ortopeda radzi

03.04.2012

Chirurg ortopeda radzi

Skoki na ogrodowej trampolinie to świetna zabawa dla dzieci i dorosłych? Tylko wtedy, gdy zastosuje się kilka zasad.

Popularność trampoliny w ostatnich latach wzrosła, a wraz z nią liczba kontuzji. Największe ryzyko niesie ze sobą skakanie na trampolinie w towarzystwie innych osób. John Purvis, członek amerykańskiej akademii chirurgów ortopedów (American Academy of Orthopedic Surgeons (AAOS)) powiedział: chirurdzy ortopedzi odradzają korzystanie z trampolin w przydomowych ogródkach, czy na placach zabaw ze względu na wysokie ryzyko urazu. Co prawda wyposażenie trampoliny w siatkę ochronną zwiększa bezpieczeństwo, ale większość kontuzji jest powodowana przez samą trampolinę, a nie upadek z niej.

Wszystkim amatorom skoków na trampolinie polecamy zastosowanie się do następujących zasad, które zwiększają bezpieczeństwo zabawy na tym urządzeniu.
1. Regularnie sprawdzaj stan trampoliny.
2. Jeśli nie zamierzasz z niej korzystać, zdemontuj ją, aby inni, w tym dzieci, nie mięli do niej niekontrolowanego dostępu.
3. Zanim pozwolisz dzieciom na zabawę na trampolinie, poucz je, jak bezpiecznie z niej korzystać i pozwalaj skakać tylko jednemu dziecku na raz.
4. Dzieci poniżej szóstego roku życia nie powinny korzystać z trampoliny.
5. Najbezpieczniejsze ustawienie trampoliny to takie, w którym siatka znajduje się na poziomie podłoża.
6. Otoczenie trampoliny i wszystkie jej twarde elementy powinny być zabezpieczone miękkim materiałem, który zminimalizuje ewentualne uderzenie.
7. Zabawa na trampolinie powinna być ograniczona tylko do skoków, marszu lub biegu w miejscu. Wszystkie inne czynności lub próby wykonania akrobacji są niewskazane.
8. Siatka otaczająca trampolinę może dawać złudne poczucie bezpieczeństwa – większość kontuzji powoduje sama trampolina i należy o tym pamiętać.

« kontuzja

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego