203 osoby online (132 desktop_mac) (71 stay_primary_portrait)

Co boli w barku?

14.12.2011

Co boli w barku?

Ból barku potrafi uprzykrzyć życie i na długie tygodnie wyłączyć z aktywności fizycznej. Jednak przyczyny bólu mogą być bardzo różne, a od tego co boli, zależy cały proces rehabilitacji.

Dolegliwości bólowe pojawiające się w okolicy barku mogą mieć bardzo zróżnicowane pochodzenie. Gdy uszkodzony zostaje obrąbek stawowy, możemy spodziewać się bólu w środku stawu, ale miejsce bólu będzie zależało od tego, która część obrąbka została uszkodzona. Najczęściej jest to przód lub tył stawu lecz czasem może to też być jego górna część. Przy uszkodzeniu górnej części obrąbka ból będzie się także pojawiał podczas napinania bicepsa, ponieważ jego ścięgno przyczepia się nie tylko do kości ale także do obrąbka. Przy uszkodzeniu obrąbka, oprócz bólu, pojawia się także niestabilność barku. Uszkodzenia obrąbka w głównej mierze dotyczą osób młodych, posiadających nadmierną elastyczność tkankową oraz sportowców wykonujących dużo ruchów unoszenia ramion nad głowę.

Dolegliwości po bocznej stronie barku lub z przodu, schodzące często w dół po mięśniu naramiennym mogą pochodzić z dwóch głównych źródeł. Może to być zapalenie kaletki podbarkowej lub uszkodzenie ścięgien stożka rotatorów. Przyczyn zapalenia kaletki może być wiele lecz do głównych należą zwężenie przestrzeni podbarkowej, przykurcz torebki stawowej lub brak zbalansowanego napięcia mięśni. Przy  uszkodzeniu stożka możemy zaobserwować ograniczenie ruchów ręki oraz zaniki mięśniowe związane z dużym bólem. Uszkodzenia stożka występują u osób starszych na skutek mikrourazów sumujących się przez wiele lat. U osób młodych najczęstszą przyczyną jest konkretny uraz, choć u sportowców też spotykamy uszkodzenia stożka związane z dużą ilością bodźców treningowych aplikowanych barkom każdego dnia. Czasem dochodzi też do zwapnień w obrębie stożka rotatorów w następstwie czego słabnie siła mięśniowa i pojawia się ból w trakcie ruchów ręką.

Ból po przedniej stronie barku może także pochodzić ze stawu barkowo-obojczykowego lub mostkowo-obojczykowego. Dolegliwości wtedy występują punktowo w stawie i częściej pojawiają się podczas ruchów ręką niż w spoczynku. Z przodu barku znajdują się także mięśnie piersiowe, które potrafią dawać dolegliwości bólowe zarówno punktowe jak i promieniujące - jeśli są nadmiernie napięte lub przykurczone. Dolegliwości w tej okolicy mogą też pochodzić z podrażnienia kaletki maziowej znajdującej się przy wyrostku kruczym łopatki.

Jeśli ból jest rozlany, trudny do zlokalizowania, pojawia się zarówno w nocy jak i w dzień, a ruchomość ręki z każdym dniem jest coraz mniejsza, to można podejrzewać, że doszło do zapalenia torebki stawowej, a w efekcie tego do „zamrożenia barku”.

Autor: Rafał Kacprzak - fizjoterapeuta

« kontuzja

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego