Co robić, a czego nie, gdy boli kolano?
08.09.2014
Dowiedz się, co pomaga ograniczyć ból kolan, a co go nasila. Oto osiem najważniejszych zaleceń dla każdego, komu ból przypomina o istnieniu stawów kolanowych.
Najczęstszym chronicznym bólem kolan jest ból spowodowany zniszczeniem chrząstki stawowej. Wtedy kości, pozbawione gładkiej powierzchni chrząstki, trą o siebie dając dokuczliwe dolegliwości. Niestety nie ma sposobu na to, by spowodować regenerację chrząstki stawowej, ale są sposoby na to, by ból nie pojawiał się zbyt często i aby chrząstka nie ulegała dalszej degeneracji.
1. Nie odpoczywaj biernie zbyt długo
Bierny odpoczynek osłabia mięśnie, co może nasilać ból stawu. Dlatego warto podejmować aktywność fizyczną, która zadba o mięśnie, nie szkodząc chrząstce stawowej. Jeśli nie wiesz, jaki ruch jest dla ciebie wskazany, skonsultuj się z lekarzem.
Najczęściej polecane przez specjalistów to: jazda na rowerze, pływanie, marsz, nordic walking i ćwiczenia na maszynie eliptycznej.
2. Nie ryzykuj upadkiem
Bolące kolano lub brak stabilności w tym stawie zwiększa ryzyko upadku, który może pogorszyć stan stawu. Aby unikać wywrotki, dostosuj dom do swoich potrzeb: zlikwiduj wywijające się dywany i wykładziny, zamontuj poręcz przy schodach, gdy musisz po coś sięgnąć wyżej, niż sięgasz z podłogi, korzystaj tylko ze stabilnych stołków i drabin.
3. Stosuj formułę RICE
Gdy kolano pobolewa, albo doznałeś drobnej kontuzji, zastosuj: odpoczynek (Rest), schładzanie (Ice), ucisk (Compression) i utrzymuj nogę uniesioną (Elevation). To zmniejszy ból i skutki urazu.
4. Patrz na wagę
Kontroluj masę ciała, bo nadwaga bardzo obciąża kolana. Nawet niewielka redukcja wagi może przynieść ci ulgę w bólu.
5. Zwracaj uwagę na buty
Dobrze amortyzowana podeszwa butów potrafi zdziałać cuda w przypadku bólu kolan. Zatem przy wyborze obuwia sportowego i tego przeznaczonego do spacerów, wybieraj modele z solidną, pochłaniającą drgania podeszwą. W przypadku zwykłych butów, warto pomyśleć o zafundowaniu sobie specjalnych wkładek.
6. Wykorzystaj działanie temperatury
W czasie pierwszych 48-72 godzin po urazie stosuj zimne okłady na staw. Rób okłady przez 15-20 minut trzy razy dziennie. Po upływie 2-3 dni od kontuzji stosuj ciepłe kąpiele lub okłady rozgrzewające – 3-4 razy dziennie po 15-20 minut. Taki reżim najpierw pomoże ograniczyć skutki urazu, a następnie przyspieszy gojenie się uszkodzeń.
7. Unikaj sportów dynamicznych
Wszelkie skoki, sporty walki, bieganie, głębokie przysiady i wypady nie są dla ciebie, bo silnie obciążają kolana, co może nasilić ból.
8. Radź się specjalisty
Każdy nowy uraz lub wyraźne i przedłużające się nasilenie dolegliwości bólowych wymagają kontroli lekarskiej.