495 osób online (322 desktop_mac) (173 stay_primary_portrait)

Czy i jak ćwiczyć po porodzie

30.03.2012

Czy i jak ćwiczyć po porodzie

Właśnie zostałaś mamą? Przez najbliższe trzy miesiące unikaj ćwiczeń obciążających stawy.

Choć aktywny tryb życia prowadzony przed ciążą i w czasie jej trwania z pewnością umożliwiają wielu świeżo upieczonym mamom szybki powrót na salę do aerobiku, czy joggingu, fizjoterapeuci odradzają pośpiech. Hormony, jakie produkuje ciało kobiety podczas ciąży i karmienia piersią powodują, że stawy stają się bardziej podatne na kontuzje.
Dlatego nawet jeśli już kilka tygodni po porodzie czujesz się świetnie i kusi cię, aby rozpocząć intensywniejsze treningi, bądź rozsądna i do 12 tygodnia od porodu poprzestań na łagodniejszych rodzajach ćwiczeń – bez podskoków, biegów, ruchów wymagających gwałtownej zmiany pozycji. Tyle czasu potrzebuje twój organizm, aby wrócić do stanu sprzed ciąży.
Ten czas potrzebny jest też na to, by ustawienie kręgosłupa i cała postawa wróciły do naturalnego, gdyż rosnący brzuch zmienia ustawienie kręgosłupa na takie, które ułatwia funkcjonowanie z większym obciążeniem. Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem intensywnych ćwiczeń, postawa wróciła do normy.

Dobrym pomysłem jest, podczas wizyty kontrolnej u ginekologa, która zwykle ma miejsce właśnie po upływie 12 tygodni od porodu, zapytanie lekarza, czy możesz już rozpocząć intensywniejsze ćwiczenia.

Co zatem może bezpiecznie robić świeżo upieczona mama, aby jak najszybciej rozpocząć powrót do figury sprzed ciąży? Polecamy: regularne spacery, ćwiczenia na stepperze, czy orbitreku, lub rowerku stacjonarnym (oczywiście, gdy przyjęcie pozycji siedzącej na siodełku nie będzie przynosiło dyskomfortu). Proponujemy też wykonywanie prostych ćwiczeń siłowych, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni brzucha i pleców. Chcesz ujędrnić uda i pośladki? Usypiając dziecko w wózku, wykonuj przysiady i niewielkie wypady z uginaniem kolan. Możesz także robić ćwiczenia rozciągające, ale wykonuj je ostrożnie, nie wchodząc w granicę bólu.

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego