550 osób online (357 desktop_mac) (193 stay_primary_portrait)

Himalaiści pomogą chorym na serce

11.04.2012

Himalaiści pomogą chorym na serce

Rozpoczął się wyjątkowy projekt naukowców z amerykańskiej kliniki Mayo. Będą oni badali organizmy himalaistów podczas wyprawy na Mount Everest. To naturalne laboratorium ma pomóc ludziom w podeszłym wieku, chorym na serce i otyłym.

Wyprawa na Mount Everest organizowana jest przez National Geographic, The North Face i Montana State University. Naukowcy z Mayo Clinic będą towarzyszyć wspinaczom i monitorować działanie organizmów himalaistów od połowy kwietnia do połowy maja 2012 roku. Naukowcy twierdzą, że duża wysokość niekorzystnie wpływa na organizm, wywołując dolegliwości, na jakie cierpią ludzie chorzy na serce lub otyli.

W skład zespołu badawczego wchodzą: dr Bruce Johnson, fizjolog, mający w swoim dorobku badania przeprowadzone na Biegunie Południowym, Doug Summerfield - lekarz,  Bryan Taylor – lekarz, Amine Issa – lekarz. Dane, jakie zbierze ta grupa  mają pomóc w opracowaniu nowych standardów i metod leczenia osób starszych i dotkniętych chorobami serca.

Opis projektu
Fizjologia snu. Trudno o dobry sen, gdy mróz wdziera się do namiotu rozstawionego na wysokości 5.500 m n.p.m. i wieje silny wiatr. Zaburzenia snu i himalaistów są powszechne, podobnie jak i osób otyłych czy chorych na serce. Zaburzenia te mogą zmniejszać ilość tlenu we krwi, co jest poważnym problemem i na dużej, i na niewielkiej wysokości. Naukowcy chcą zbadać jak zaburzenia snu są związane z innymi problemami, z jakimi borykają się himalaiści na dużych wysokościach.

Spadek masy mięśniowej. Już wcześniej stwierdzono, że himalaiści na dużych wysokościach gwałtownie tracą na wadze, a spadek masy ciała głównie wynika ze spadku masy mięśniowej, a nie ubytku tkanki tłuszczowej. Na ubytek masy mięśniowej narażeni są także ludzie żyjący na poziomie morza i niewiele wyżej, ale chorzy np. na serce. Naukowcy chcą zweryfikować podejrzenie, że spadek masy mięśniowej jest związany z niedotlenieniem wynikającym z zaburzeń snu. U wspinaczy będą badane: liczba zjadanych kalorii, jakość snu, niedotlenienie nocne, kompozycja ciała (w tym ilość masy mięśniowej).

Obrzęk płuc. Płyn gromadzący się w płucach to objaw typowy dla osób chorych na serce, ale i dla wielu osób zdrowych, które znalazły się na dużej wysokości. Nie wiadomo dlaczego dochodzi do tego zjawiska. Naukowcy będą badać ciśnienie w płucach, krążenie w nich powietrza i inne czynniki mogące mieć związek z tą dolegliwością.

Test sprzętu. Wyprawa na Mount Everest to także okazja do przetestowania sprzętu medycznego. Jeśli nie zawiedzie on w ekstremalnych warunkach, jest szansa, że będzie niezawodnie pracował w łagodniejszym klimacie, pomagając ludziom otyłym lub chorym na serce.

Czekamy na wyniki badań!

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego