551 osób online (358 desktop_mac) (193 stay_primary_portrait)

Masz alergię na ćwiczenia?

27.01.2015

Masz alergię na ćwiczenia?

Pięć punktów, które łączą alergię i astmę z ćwiczeniami. Sprawdź, czy i ty masz wrażenie, że jesteś uczulony na "wysiłek fizyczny".

1. Przekraczanie granic
Jeśli w czasie wysiłku doświadczasz spłyconego oddechu, kaszlu, ucisku w klatce piersiowej lub dziwnego zmęczenia, możesz cierpieć na EIB, czyli astmę indukowaną wysiłkiem fizycznym. W USA cierpi na nią 10% społeczeństwa. Swoje dolegliwości skonsultuj z lekarzem, bo można z nimi wlaczyć. Chorzy na EIB mogą normalnie ćwiczyć po przyjęciu odpowiednich leków. Spróbuj także ćwiczyć, oddychając przez nos, a nie przez usta.

2. Pomyśl zanim zjesz
Gdy sięgasz po nowe produkty spożywcze (np. gdy zaczynasz nagle zdrowo się odżywiać lub modyfikujesz dietę) zawsze sprawdzaj ich skład na etykiecie. Wiele artykułów spożywczych zawiera niespodzianki, które alergika mogą wpędzić w kłopoty: mleko, jaja, orzechy, soja i inne.

3. Ostrożnie ze sprzętem fitness
Łapiesz w dłonie gumową piłkę i za chwilę masz wysypkę? Lepiej dowiedz się z czego zrobiono powłokę tej piłki i innych sprzętów w siłowni. Często zawierają one lateks, który uczula niektóre osoby. Uczulenie może pojawić się nagle, zatem to, że wcześniej gumowe przedmioty nie powodowały dogliwości nie znaczy, że tym razem tak się nie stanie. W fitness klubie uważaj też na środki dezynfekujące – kontakt z nimi i przetartymi nimi powierzchniami też może dać opłakany skutek – wyspkę lub atak duszności.

4. Na świeżym powietrzu
Tak, to doskonała propozycja dla osób zdrowych, ale dla alergika już niekoniecznie. Nawet w styczniu tego roku w powietrzu unosiły się już uczulające pyłki. Alergicy powinni śledzić stężenie uczulających ich pyłków w powietrzu i w razie wysokiego ich stężenia ćwiczyć w pomieszczeniach. Przy niskim stężeniu i przy silnych ciągotach do aktywności na powietrzu warto pamiętać o przyjęciu odpowiednich leków zanim rozpocznie się trening na dworze. Po powrocie do domu warto zdjąci przeprać  treningowe ubrania i wziąć prysznic, aby zmyć z siebie pyłki i uniknąć objawów alergii.

5. Swędzi!
Po treningu albo już w czasie jego trwania dostajesz napadu „swędziawki"? A z czego uszyto twoje ubrania sportowe? Niektóre tkaniny syntetyczne mogą drażnić skórę. Bezpieczna jest Lycra (Spandex) i tkaniny z naturalnych surowców, np. bawełny. Uwaga! Niektóre buty lub gumowe opaski sportowe także mogą zawierać lateks.

« sport

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego