560 osób online (364 desktop_mac) (196 stay_primary_portrait)

Nadwaga a arytmia serca

25.11.2014

Nadwaga a arytmia serca

Specjaliści z Loyola University Medical Center odkryli, że warstwa tłuszczu okalająca serce ma większy związek z arytmią serca niż podwyższone BMI. Zatem aby zwiększyć ryzyko wystąpienia arytmii nie trzeba cierpieć na otyłość, wystarczy nadwaga.

- Wiele osób, których BMI nie wskazuje na otyłość ma znacznej grubości tkankę tłuszczową wokół serca, co zwiększa ryzyko wystąpienia arytmii. Zatem obliczanie BMI nie jest najlepszym parametrem do oceny ryzyka wystąpienia problemów kardiologicznych - mówi Mark Rabbat, autor badań, profesor medycyny i radiologii z Uniwersutetu Loyola.

Z jego badań wynika, że istnieje wyraźny związek między grubością warstwy tłuszczu okalającej serce, a skaryfikacją (bliznowaceniem) ściany lewego przedsionka serca, co  sprzyja tzw. migotaniu przedsionków, czyli arytmi serca.

Arytmia pojawia się wtedy, gdy ściany przedsionków zaczynają się szybko i nieregularnie kurczyć, pracując niezgodnie z prawidłowym rytmem kurczenia się przedsionków i komór serca. Uważa się, że migotanie przedsionków jest skutkiem stanów zapalnych lub zbliznowaceń zlokalizowanych w ścianach przedsionków.

Tłuszcz otaczący serce nosi nazwę epikardialnej tkanki tłuszczowej. Nowy typ badań rezonansem magnetycznym pozwala dokonać precyzyjnego pomiaru grubości tej tkanki i liczby oraz rozległości zbliznowaceń w ścianach przedsionków serca. Właśnie tego rodzaju badaniem diagnostycznym posłużono się podczas badań naukowych, które pozwoliły odkryć zależność między ilością tłuszczu wokół serca a ryzykiem powstawania migotania przedsionków.

Od dawna podejrzewano epikardialną tkankę tłuszczową o szkodliwe działanie. Teraz już wiadomo, że jest ona aktywnie metaboliczną tkanką, która wydziela proteiny mogące wywoływać skaryfikację ścian przedsionków.

Dlatego tak ważne jest, by dbać o prawidłową masę ciała i ilość tłuszczu w ciele, bo parametry te wpływają bezpośrednio na kondycję serca. Jak widać z badań, nawet nadwaga może mieć przykre dla serca skutki. Na szczęscie wiadomo, że efektywna terapia odchudzająca skutkuje redukcją grubości tkanki tłuszczowej, także tej okalającej serce. Nie jesteśmy więc zupełnie bezradni w walce o własne zdrowie. Naprawdę wiele zależy od nas samych.

Źródło: Loyola University Health System. "Fat around heart may cause irregular heartbeat." ScienceDaily. ScienceDaily, 17 November 2014., sciencedaily.com

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego