353 osoby online (229 desktop_mac) (124 stay_primary_portrait)

Psyche: Nie bój się, działaj!

26.09.2012

Psyche: Nie bój się, działaj!

Boisz się, że kolejna próba odchudzania spełznie na niczym? Obawiasz się zadań, które stawia przed tobą szef? Najlepszym lekarstwem na twoje lęki nie jest rozpamiętywanie ich, ale podjęcie konkretnych działań.

Gdy zyskasz większą pewność siebie, zaczniesz w życiu osobistym i zawodowym działać jak szwajcarski zegarek - prezycyjnie i niezawodnie. Unikniesz zbędnego stresu, więcej osiagniesz i poczujesz się szczęśliwszy.

Czy wiesz, jaka jest różnica między człowiekim pewnym siebie, a człowiekiem o niskiej samoocenie?

Osoba pewna siebie:
- widzi ludzi w dobrym świetle,
- wierzy, że będzie akceptowana,
- działa sprawnie pod presją i dobrze wykonuje swoją pracę, gdy ma wysoko postawioną poprzeczkę,
- potrafi przyjąć krytykę swoich działań i krytyka ta nie powoduje u niej spadku poczucia własnej wartości.

Osoba o niskiej samoocenie:
- nie lubi innych ludzi,
- spodziewa się, że nie będzie lubiana i akceptowana,
- gubi się, działając pod presją, ma problem z działaniem, gdy jest postawiona wobec wysokich oczekiwań,
- bardzo przejmuje się krytyką skierowaną pod jej adresem.

Na szczęście pewność siebie nie jest cechą zapisaną w genach. Można ją sobie wypracować! A najlepszą drogą do tego celu, jest podejmowanie konkretnych działań. Zatem zamiast trząść portkami przed tym, co cię czeka, weź byka za rogi, planując i realizując powzięty plan.

Dołącz do nas na Facebooku

Chcesz schudnąć? Zrób plan diety i ćwiczeń i realizuj je bez strachu, że poniesiesz porażkę. Nie załamuj się potknięciami – zjedzonym batonikiem, czy treningiem, z którego musiałeś zrezygnować – potraktuj je jako odstępstwo od reguły i działaj dalej.

Broń swojego zdania. Jeśli jesteś przekonany, że to co robisz jest słuszne, nie pozwól by ktokolwiek zachwiał twoją wiarą. Głośno i jasno mów, dlaczego podejmujesz takie a nie inne decyzje. Spróbuj stanowczo bronić swoich poglądów.

Postaraj się widzieć dobre strony każdego człowieka i nie zakładaj z góry, że ktoś chce cię oszukać czy wykorzystać. Zaczynaj znajomości od obdarzenia ludzi zaufaniem i sympatią.

Uwierz, że krytyka twoich działań nie musi oznaczać krytyki twojej osoby. Nie ma ludzi nieomylnych, masz więc prawo do popełniania błędów. Gdy ktoś ci je wytknie, podejmij działania pozwalające je naprawić.

Nie rozpamiętuj porażek, ale wyciągaj z nich konkretne wnioski i korzystaj z nich w przyszłości.

Nie unikaj wyzwań. Podejmuj je w oparciu o konkretny plan działania. W razie potrzeby bądź elastyczny i modyfikuj go na bieżąco. Pokonanie wysoko zawieszonej poprzeczki jest bardzo satysfakcjonujące i wzmacnia twoją pewność siebie.

Zdaj sobie sprawę ze swoich mocnych i słabych stron, bo nie ma ludzi doskonałych. Wykorzystuj swoje zalety i pracuj nad wadami, a będziesz siebie bardziej lubić i sobie wierzyć.

Proś o pomoc zawsze, gdy jej potrzebujesz. Nie musisz robić wszystkiego samodzielnie. Ufaj ludziom i powierzaj im różne obowiązki i zadania. Jeśli jesteś szefem, przydzielaj zadania i deklaruj wsparcie w ich wykonaniu. Jeżeli jesteś pracownikiem, zgłaszaj problemy szefowi i wspólnie pracujcie nad ich rozwiązaniem.

Bądź wyrozumiały. Daj sobie i innym prawo do „gorszego dnia". Zły humor szefa, podwładnego, członka rodziny czy obcego człowieka nie oznacza niechęci wobec ciebie. Nie wiemy wszystkiego o innych ludziach – to, że przechodzień zagapił się na przejściu dla pieszych nie oznacza, że jest idiotą. Może mieć głowę zaprzatniętą ważnymi sprawami, z których otoczenie nie zdaje sobie sprawy.

Zatem bądź dla siebie i innych poprostu dobry i zamiast bać się tego, co cię czeka, działaj.

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego