103 osoby online (67 desktop_mac) (36 stay_primary_portrait)

Silniejsze płuca w dwie minuty

08.10.2012

Silniejsze płuca w dwie minuty

Dwie minuty rano i dwie minuty wieczorem – tyle czasu potrzebujesz, aby twoje płuca służyły ci wiernie przez wiele kolejnych lat. Co musisz robić? Myć zęby!

Jak z pewnością słyszałeś, prawidłowa higiena jamy ustnej zapobiega chorobom dziąseł. Mogłeś jednak nie wiedzieć, że problemy z dziąsłami mogą niekorzystnie wpływać na płuca.

Połączenie dziąsła-płuca
Lekarze obserwują, że ludzie hospitalizowani z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i innych poważnych chorób płuc częściej mają stany zapalne dziąseł i parodontozę, niż ludzie o zdrowych płucach. Jak dotąd nie wiadomo dlaczego zły stan dziąseł sprzyja chorobom płuc, choć sam ten fakt nie ulega wątpliwości. Naukowcy podejrzewają, że bakteria wywołująca stany zapalne dziąseł, po dostaniu się z wdychanym powietrzem do płuc, może zaostrzyć przewlekła obturacyjną chorobę płuc, a nawet wywołać ich stan zapalny u osób zdrowych.

Aby zadabć o zęby, dziąsła i płuca, szczotkuj zeby przynajmniej dwa razy ziennie, a najlepiej po każdym posiłku, przez dwie minuty za każdym razem. Dobrze jest też codziennie korzystać z nitki dentystycznej i czyścić nią przestrzenie międzyzębowe, bo tam szczotka nie dociera. Jeżeli masz tendencję do gromadzenia się kamienia nazębnego, regularnie usuwaj go u stomatologa. To nie tylko brzydko wyglądające przebarwienia, ale i warstwa bakterii! Właśnie dwuminotwe szczotkowanie zębów dwa razy dziennie jest jedną z metod ograniczania narastania kamienia nazębnego.

Dołącz do nas na Facebooku


« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego