548 osób online (356 desktop_mac) (192 stay_primary_portrait)

Sprawdź swoje serce!

19.03.2012

Sprawdź swoje serce!

Wykonaj prosty test i zobacz, jakie jest twoje ryzyko śmierci w nadchodzących 10-20 latach.

Tempo w jakim osoba w średnim wieku jest w stanie pokonać dystans 1600 metrów pomaga ocenić ryzyko zgonu na atak serca lub udar w nadchodzących dziesięcioleciach. Test sprawdza się w przypadku mężczyzn, choć naukowcy z UT Southwestern Medical Center oceniają, że jest skuteczny także w przypadku kobiet.

Badania opublikowane na łamach Journal of the American College of Cardiology wykazują, że test ten z dużą dokładnością pokazuje ryzyko zgonu na choroby serca w przypadku mężczyzn w wieku 45-65 lat. Specjaliści przebadali grupę mężczyzn, analizując tradycyjne czynniki ryzyka takie jak: wiek, ciśnienie krwi, cukrzycę, poziom cholesterolu, palenie papierosów i odkryli, że kluczową rolę odgrywa tryb życia oraz kondycja. Na przykład mężczyzna w wieku 55 lat, który potrzebował 15 minut na pokonanie 1600 metrów, musi liczyć się z 30% ryzykiem śmierci spowodowanej chorobami serca, podczas gdy u mężczyzny w takim samym wieku, ale potrzebującym jedynie 8 minut na pokonanie wymaganego dystansu ryzyko to wynosi mniej niż 10%!

Naukowcy podkreślają, że ryzyko śmierci na skutek chorób układu krwionośnego wzrasta z wiekiem i szalenie ważne jest to, aby o serce zacząć dbać zawczasu, czyli nie później niż wtedy, gdy wchodzi się w czterdziesty, najdalej pięćdziesiąty rok życia. Co ważne, dobra kondycja obniża to ryzyko nawet wtedy, gdy istnieją inne czynniki zwiększające je (cukrzyca, nadciśnienie, itp).

Test ten, wykazuje większą trafność niż szacowanie ryzyka na podstawie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi.

« zdrowie

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego