100 osób online (65 desktop_mac) (35 stay_primary_portrait)

Tak zapobiegniesz kontuzji

02.04.2012

Tak zapobiegniesz kontuzji

Klucz do unikania powtarzających się urazów kostek leży w okolicy bioder i kolan - twierdzą naukowcy.

Badania przeprowadzone na University of Georgia wykazały, że sposób w jaki poruszają się biodra i kolana wpływa na ryzyko ponownego uszkodzenia kostek. To informacja ważna zarówno dla osób, kóre cierpią na nawykowe zwichnięcie stawów skokowych, ale i dla rehabilitantów pomagajacych ludziom z taką dolegliwością.

Do niedawna rehabilitacja stawu skokowego po zwichnięciu ograniczała się do wzmocnienia okolic samej kostki. Wyniki wspomnianych badań pokazują, że w zapobieganiu nawrotom kontuzji istotne mogą być ćwiczenia wzmacniające okolice bioder i kolan. Jest to ważny temat, jako że nawracające urazy stawów skokowych mogą w późniejszych latach negatywnie odbijać się na sprawności, sprzyjając rozowojowi choroby zwyrodnieniowej stawów, bólowi i ograniczonej ruchomości stawów skokowych.

Autorzy badań zaobserwowali, że niektórzy ludzie po kontuzji kostek wracają do aktywnego trybu życia, a niektórzy nadal odczuwają ból, ograniczenie sprawności i doświadczają ponownej kontuzji kostek. Odkrycie to zainspirowało ich do przeprowadzenia testu. W tym celu wybrano grupę 88 badanych, którzy wcześniej przeszli kontuzję kostek. Grupę kontrolną stanowili ludzie zdrowi, wcześniej nie kontuzjowani. Grupę badaną stanowiło 88 osób, które nadal miały kłopoty z wcześniej kontuzjowanym stawem skokowym oraz te, które po takim urazie wróciły do pełnej sprawności. Uczestników badania ubierano w specjalny kombinezon, który pozwalał analizować sposób poruszania się. Szczególną uwagę przykładano do analizy ustawienia stawów skokowych, kolanowych i biodrowych. W czasie testu badani samodzielnie wskakiwali na metalową platformę, lądując na niej na jednej nodze. Stwierdzono, że osoby, które wcześniej doznały kontuzji kostki lądowały mniej swobodnie poruszając kolanem i biodrem. Różnice w technice lądowania pojawiły się także między osobami, które po kontuzji odzyskały pełną sprawność i tymi, którym się to nie udało.
W tej chwili nie wiadomo jeszcze, czy inna technika lądowania i poruszania się w kolanie i biodrze może być przyczyną kontuzji, czy jest jej skutkiem – aby to rozstrzygnąć, potrzebne są dalsze badania. Jedno jest pewne: wzmacnianie mięśni decydujących o stabilizacji kolan i bioder z pewnością nie zaszkodzi osobom walczącym o powrót do zdrowia po kontuzji kostek. Bardziej precyzyjne zalecenia dla rehabilitantów mogą pojawić się po kolejnych badaniach analizujących ten problem.

źródło: justphysio.co.uk i sciencedaily.com

« kontuzja

0 komentarzy

Regionalny Program Operacyjny

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego