Zanim sięgniesz po tabletkę
05.11.2014
Gdy coś cię boli, chcesz jak najszybciej pozbyć się dolegliwości i sięgasz po środek przeciwbólowy? Następnym razem, zanim połkniesz chemiczną pastylkę, wypróbuj inne sposoby opanowania bólu.
1. Skupianie się na bólu potęguje jego odczuwanie. Dlatego warto spróbować odwrócić uwagę od dolegliwości. Zajmij się czymś przyjemnym, albo postaw przed sobą konkretne zadanie do wykonania. Przy bólu chronicznym zapisz się np. na zajęcia jogi albo kurs gotowania. Zajmij głowę czymkolwiek, co może zaabsorbować twoją uwagę.
2. Czujesz ból więc odpuszczasz trening? To może być błąd. Brak aktywności fizycznej osłabia mięśnie, co może nasilać pewne rodzaje bólu. Ruch, nawet ten niezbyt intensywny, powoduje wydzielanie endorfin, które potrafią blokować odczuwanie dolegliwości bólowych. Jeśli ból nie jest ostry i nie wynika z kontuzji, koniecznie się poruszaj zanim łykniesz tabletkę.
3.Umysł wpływa na ciało, a ciało modyfikuje samopoczucie. Wykorzystaj to, oderwij się na chwilę od pracy, zamknij oczy, pooddychaj głęboko, a jeśli potrafisz - pomedytuj. W ten sposób wprowadzisz się w stan relaksu, który łagodzi ból.
4. Relaks dzięki dymkowi? O nie. Palenie tytoniu pogarsza krążenie krwi, spowalnia procesy leczenia i sprzyja degeneracji krążków międzykręgowych. Dlatego, gdy odczuwasz ból, nie pal. A najlepiej rzuć nałóg raz na zawsze.
5. Niektóre rodzaje bólu są sygnałem, że poziom stresu w twoim życiu jest zbyt wysoki (bóle krzyża mogą wynikać ze stresu!). Czasami, aby się zrelaksować, wystarczy dobrze przespana noc. Pamiętaj, że alkohol spłyca sen i nie pozwala ciału solidnie odpocząć. To dlatego wieczorny drink może nie być dobrym pomysłem na zrelaksowanie się.
6. Jedz zdrowo! W walce z chronicznym bólem pomocna może być prawidłowa dieta, która stabilizuje poziom cukru we krwi, pozwala pozbyć się nadwagi i ułatwia trawienie, zapewniając ciału idealne warunki do regeneracji i prawidłowego funkcjonowania.
7. Dbając o zdrowie fizyczne i emocjonalne możesz zapobiegać różnym dolegliościom lub łagodzić niektóre rodzaje bólu. Dlatego bądź świadom potrzeb swojego ciała i umysłu i daj mu to, czego potrzebuje nawet jeśli oznacza to wieczór z książką zamiast szalonej imprezy.
Pamiętaj, by nie bagatelizować bólu! Zawsze zgłaszaj się do lekarza, gdy nie wiesz, co go powoduje.
Czasami przyjęcie leku przeciwbólowego jest dobrym pomysłem - lek przerywa tzw. błędne koło bólu i umożliwia ciału szybsze zdrowienie i ustąpienie dolegliwości bólowych.