Kiedy zapytasz mężczyznę o ulubione ciastko prawie pewne, że odpowie… kiełbasa. Wielu mężczyzn bowiem znacznie bardziej od słodkości ceni sobie smak soczystego steka czy śledzika. Niestety duża część z nich nie zwraca jednak uwagi na to, z jakich napojów korzysta w ciągu dnia. Mowa oczywiście o słodzonych napojach, które wypijane codziennie w dużych ilościach wpływają na pogorszenie stanu zdrowia.
Buraki zostały docenione już w starożytnej Grecji i Rzymie. Uprawiane od dawna w polskim klimacie, absolutnie zasługują na miano „superwarzywa”. Na naszych stołach goszczą niestety zbyt rzadko. A szkoda, bo to niedrogie i bardzo cenne źródło wielu składników odżywczych. W diecie sportowców i kobiet powinny gościć szczególnie często. Dlaczego? Jest bardzo wiele powodów.
Powiększona prostata inaczej gruczolak stercza, czyli łagodny rozrost prostaty (BPH) dotyka wielu mężczyzn po 45 roku życia i znacząco uprzykrza im życie. Lekarze spieszą z pomocą przepisując leki mające na celu poprawę funkcjonowania układu moczowego i ułatwienie oddawania moczu. Leki oczywiście są skuteczne jednak niekiedy ich stosowanie wiąże się z przykrymi skutkami ubocznymi, których należy być świadomym zwłaszcza, że najnowsze doniesienia naukowe mówią, iż jeden z powszechnie stosowanych leków może zwiększać ryzyko cukrzycy i upośledzać erekcję.
Witamina D jest nazywana witaminą życia, ponieważ ma kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu wielu narządów naszego organizmu i bez niej zachowanie zdrowia jest niemożliwe. Pomimo faktu, iż można pozyskać ją z pożywienia jak i ze słońca poprzez syntezę w skórze, aż 90% populacji naszego kontynentu cierpi na zbyt niski poziom tej witaminy w organizmie.
Zielone warzywa liściaste m.in. takie jak szpinak czy jarmuż są faworytem wybieranym w szczególności przez osoby dbające o swój stan zdrowia. Jak się okazuje ich zjadanie może również wpływać na lepsze zachowanie funkcji poznawczych.
Przyprawy i zioła ze względu na swą różnorodność, są od wieków wykorzystywane do przygotowywania posiłków, by nadać im niepowtarzalny smak, aromat czy kolor. Zyskały one sławę, nie tylko dzięki swoim właściwościom technologicznym, ale również ze względu na ich leczniczy wpływ na organizm. Już Hipokrates i Galen uważali, że stosowanie przypraw i ziół może przywrócić równowagę organizmu.
Nie od dziś wiadomo, iż witamina E zwana też „witaminą młodości” posiada unikalne właściwości. Nowe badania wykazały, że osoby z zespołem metabolicznym (zespołem X), charakteryzującym się licznymi zaburzeniami związanymi z występującą otyłością, cukrzycą typu 2 czy podwyższonym stężeniem cholesterolu, potrzebują jej znacznie więcej w porównaniu do osób zdrowych. Dzięki czemu witamina płodności ogrywa tak dużą rolę w zespole X? Czym się charakteryzuje? Gdzie możemy ją znaleźć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Dawniej zioła traktowane były z dużym szacunkiem (przypisywano im moce magiczne i lecznicze) i stosowane w medycynie ludowej jako remedia na wiele schorzeń organizmu. W dzisiejszych czasach poziom zainteresowania ziołolecznictwem i medycyną naturalną stopniowo wzrasta. Rośliny, posiadające lecznicze właściwości, traktuje się jako alternatywy leków bądź też jako środki wspomagające terapię. Powszechne jest również stosowanie ziół w kosmetyce i pielęgnacji ciała. Jedną z takich cenionych roślin jest właśnie pokrzywa.
Zwane nierzadko „super owocami", stają się coraz częściej stałym elementem naszej diety. Od ponad 2300 lat są stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej, jako ważny składnik terapeutyczny i leczniczy . Skoro można zauważyć zbiorową modę na jagody Goji, warto przyjrzeć się z bliska ich właściwościom i pozytywnym działaniu, ale również wspomnieć o zagrożeniach związanych ze stosowaniem tych owoców.
Jeżeli chcesz, żeby efekt odchudzania był szybciej widoczny, podkręć metabolizm dzięki super przyprawom, które zastąpią spalacze tłuszczu, a co najważniejsze - bez obciążania wątroby.. Dziś przedstawimy kilka dodatków, których nie może zabraknąć w Twojej diecie!
Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego