Powiększona prostata inaczej gruczolak stercza, czyli łagodny rozrost prostaty (BPH) dotyka wielu mężczyzn po 45 roku życia i znacząco uprzykrza im życie. Lekarze spieszą z pomocą przepisując leki mające na celu poprawę funkcjonowania układu moczowego i ułatwienie oddawania moczu. Leki oczywiście są skuteczne jednak niekiedy ich stosowanie wiąże się z przykrymi skutkami ubocznymi, których należy być świadomym zwłaszcza, że najnowsze doniesienia naukowe mówią, iż jeden z powszechnie stosowanych leków może zwiększać ryzyko cukrzycy i upośledzać erekcję.
Witamina D jest nazywana witaminą życia, ponieważ ma kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu wielu narządów naszego organizmu i bez niej zachowanie zdrowia jest niemożliwe. Pomimo faktu, iż można pozyskać ją z pożywienia jak i ze słońca poprzez syntezę w skórze, aż 90% populacji naszego kontynentu cierpi na zbyt niski poziom tej witaminy w organizmie.
Zupa? Nie, dziękuję – jestem na diecie. Zostanę przy drugim daniu. To tylko dodatkowe, zbędne kalorie. Tak myśli wiele osób dbających o sylwetkę, ale czy na pewno mają oni rację? Zupy krem, w których podstawę stanowią warzywa są szczególnym przykładem zdrowego posiłku.
Najnowsze doniesienia naukowe dowodzą, że nadwaga lub otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca o 28% w porównaniu do osób o prawidłowej masie ciała, nawet jeśli osoby z nadwyżką kilogramów miały prawidłowe ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi jak i poziom cholesterolu. Jak okazuje się bycie "fat but fit" nie jest dobrym sposobem na życie. Pomimo dobrych wyników badań osoby wysportowane ale nadal z nadwagą są zagrożone chorobami serca w tym 4 krotnie większym ryzykiem zawału serca. Trzymanie masy ciała w ryzach powinno być priorytetem, tłumaczenie "mam trochę za dużo kilogramów ale ćwiczę" niestety nie uchroni nas od poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Zielone warzywa liściaste m.in. takie jak szpinak czy jarmuż są faworytem wybieranym w szczególności przez osoby dbające o swój stan zdrowia. Jak się okazuje ich zjadanie może również wpływać na lepsze zachowanie funkcji poznawczych.
Zapewne słyszeliście stwierdzenie „mężczyźni chudną szybciej niż kobiety” i to nie jest niestety pusty frazes. Jak to jest, iż kobiety przeliczają w gorączce każdą kilokalorię, ćwiczą regularnie, a wyniki pokazują się w ślimaczym tempie? Naukowcy pokazują, iż właśnie mężczyźni mają większą przewagę, jeśli chodzi o spadek niechcianych kilogramów. Co na to wpływa i czy istnieje jakaś możliwość wyrównania tej „niesprawiedliwości”? Odpowiedzi na te pytania znajdzie w poniższym artykule…
Zapewne o złej sławie glutenu słyszał każdy z nas. Jednak czy warto z niego zrezygnować? Jak jego wykluczenie z diety wpłynie na stan zdrowia? Jak widać jedno pytanie, stawia kolejne. Zewsząd słyszy się różne, skrajnie przeciwstawne opinie. Niektórzy zachęcają do jego wyeliminowania, gwarantując liczne korzyści zdrowotne czy spadek masy ciała. Jednak jak znaleźć złoty środek? Jaka jest prawda? W poniższym artykule znajdziecie najnowsze informacje poparte danymi zebranymi przez American Heart Assosiacion (AHA) z bieżącego roku.
Nie od dziś wiadomo, że jedzenie śniadań pozytywie wpływa na stan zdrowia. Ale jakie śniadanie jest najlepsze? Dlaczego ciągle się o nim mówi, jako o najważniejszym posiłku w ciągu dnia? W poniższym artykule, w Europejski Dzień Śniadania odpowiemy na te pytania i rozwiejemy Wasze wątpliwości.
Wysokie spożycie warzyw i owoców jest jednym z fundamentów zdrowej diety, co zostało zarekomendowane i potwierdzone między innymi poprzez opracowanie w 2016 r przez Instytut Żywności i Żywienia - Nowej piramidy zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej. Powodem wprowadzenia zmian są wzrastające w zastraszającym tempie zachorowania na choroby układu krążenia oraz nowotwory. To właśnie one są główną przyczyną przedwczesnych zgonów na całym świecie ( 2013 r. około 25 mln zgonów). Zalecenia te w szczególności opierają się na wynikach badań epidemiologicznych, które wykazywały odwrotną zależność między wysokim spożywaniem warzyw i owoców a ryzykiem zachorowania na niektóre nowotwory, choroby układu krążenia czy udar. Jednak na pytanie, jaka jest optymalna ilość spożycia warzyw i owoców, w celu zmniejszenia występowania chorób przewlekłych oraz przedwczesnej śmierci, pozostawał dotychczas bez odpowiedzi.
Przyprawy i zioła ze względu na swą różnorodność, są od wieków wykorzystywane do przygotowywania posiłków, by nadać im niepowtarzalny smak, aromat czy kolor. Zyskały one sławę, nie tylko dzięki swoim właściwościom technologicznym, ale również ze względu na ich leczniczy wpływ na organizm. Już Hipokrates i Galen uważali, że stosowanie przypraw i ziół może przywrócić równowagę organizmu.
- chevron_left
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- ... 17
- chevron_right
Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego